Παρέλαση και εκδήλωση για την 28η Οκτωβρίου 2017

Το Πειραματικό ΓΕ.Λ. Μυτιλήνης του Πανεπιστημίου Αιγαίου συμμετείχε και φέτος στη μεγάλη μαθητική και στρατιωτική παρέλαση, στη Μυτιλήνη, στο πλαίσιο εορτασμού της 28ης Οκτωβρίου!!!

Και του χρόνου με υγεία και καλή πρόοδο σε όλους/ες τους/τις μαθητές/τριες!!

Δείτε ένα στιγμιότυπο της Παρέλασης, από εδώ.

img11

Η εκδήλωση για την επέτειο εορτασμού της 28ης Οκτωβρίου καθώς και η απονομή των βραβείων και των αριστείων, πραγματοποιήθηκε στην Αίθουσα Τελετών του Σχολείου μας, την Παρασκευή 27/10/2017.

ΜΝΗΜΕΣ 1940-1944 ΑΠΟ ΤΗ ΛΕΣΒΟ

Για εφέτος η γιορτή της 28ης Οκτωβρίου περιορίστηκε μόνο σε γεγονότα της Τοπικής Ιστορίας μας. Αποφασίσαμε να αφιερώσουμε τη γιορτή της εθνικής μας επετείου σ’ αυτά γιατί πιστεύουμε πως ο λαός ολόκληρος της Λέσβου, με τη καρδιά κι όχι με το μυαλό, σθεναρά πάλεψε και αντιστάθηκε ενάντια στους Ιταλούς και Γερμανούς κατακτητές. Αυτό φάνηκε από τα κείμενα που διάβασαν οι μαθητές μας, κείμενα που προέρχονται από Λέσβιους συγγραφείς, όπως ο Ασημάκης Πανσέληνος, ο Απόστολος Αποστόλου, ο Π. Κεμερλής και Α. Πολυχρονιάδης, καθώς και από την προβολή του ντοκιμαντέρ του Σχολείου Δεύτερης Ευκαιρίας Καλλονής, στο οποίο όπως είδαμε, καταγράφονται γεγονότα και εμπειρίες της γερμανικής κατοχής. Πρόκειται για αφηγήσεις οι οποίες φέρνουν στο φως προσωπικά βιώματα και άγνωστες πτυχές της παρουσίας και δράσης των ναζί και των ντόπιων συνεργατών τους στο νησί.

Πέραν, όμως, όσων ακούστηκαν οφείλουμε να τονίσουμε και το γεγονός ότι για τις ανάγκες της γιορτής, η Δημόσια Βιβλιοθήκη Μυτιλήνης μας χορήγησε σπάνια φύλλα εφημερίδων της εποχής 1040-1944, που εκδόθηκαν στη Μυτιλήνη και οι οποίες εκτίθενται στην Αίθουσα Τελετών του σχολείου μας.

Τη γιορτή οργάνωσαν οι μαθητές/τριες:

ΑΝΑΓΝΩΣΗ ΚΕΙΜΕΝΩΝ: Ε. Μαθουδιάκη, Κ. Γκίζα, Ι. Κοβάτσι, Κ. Καλαμιδιώτη, Ε. Λάμπρου, Ε. Καζαντζή, Σ. Ματζουράνη, Μ. Κάργα, Μ. Λακόμπ, Κ. Διαμαντή, Ν. Κολοκυθάς, Ρ. Γιαβρίμης

ΧΟΡΩΔΙΑ: Μ. Παπασωτηρίου, Π. Νιάνιου, Δ. Κουρούσαλτης, Ε. Στυλιανίδου, Μ. Ζαχαράκης, Α. Τσούλιμπρκ, Χ. Μανδαμαδιώτου, Μ. Κάργα, Π. Κουκούλα

ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΕΣ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ: Χρύσα Φωτεινού, Άλμπερτ Ντικράν Ματοσιάν, Α.Ι. Καλαμάτας

img1 img2 img3 img4 img5 img6img7img8img9

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://blogs.sch.gr/lykpeirm/2017/10/28/%cf%80%ce%b1%cf%81%ce%ad%ce%bb%ce%b1%cf%83%ce%b7-%ce%ba%ce%b1%ce%b9-%ce%b5%ce%ba%ce%b4%ce%ae%ce%bb%cf%89%cf%83%ce%b7-%ce%b3%ce%b9%ce%b1-%cf%84%ce%b7%ce%bd-28%ce%b7-%ce%bf%ce%ba%cf%84%cf%89%ce%b2%cf%81/