Επιστροφή σε Προγράμματα

Προγράμματα e-twinning

Κατά το σχολικό έτος 2023-24, το Σχολείο μας συμμέχει στο παρακάτω έργο eTwinning:

• App Inventor Application for famous beaches in Rhodes island and in Mytilene island, Greece

Κατά το σχολικό έτος 2021-22, το Σχολείο μας συμμετέχει στα παρακάτω έργα eTwinning:

• Π.Α.Ν.Δ.Η.Μ.Ι.Ε.Σ: Παράγοντα Ανασταλτικό και Νοσηρό με επιδράσεις στη Δημόσια ζωή, ως προς το ευ ζΗν, την ψυχική ανθεκτικότητα και τη Μακροζωΐα κατά το διάβα της Ιστορίας, αποτελούν οι Επιδημίες στο Σύνολό τους», στο οποίο συμμετείχε το Πρότυπο ΓΕ.Λ. Μυτιλήνης κατά την τρέχουσα σχολική χρονιά. 8 σχολεία, 31 εκπαιδευτικοί και 82 μαθητές συνεργάστηκαν στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού συνεργατικού προγράμματος με βασικό στόχο την προσέγγιση των πανδημιών από την αρχαιότητα έως σήμερα, τη συναισθηματική αποφόρτιση των μαθητών/τριών από την εμπειρία της πανδημίας covid19, την άντληση αισιόδοξου μηνύματος για το μέλλον.Την ομάδα του Πρότυπου ΓΕ.Λ. Μυτιλήνης αποτελούσαν 9 μαθητές/τριες της Β΄ Λυκείου (Β1).Το Πρότυπο ΓΕ.Λ. Μυτιλήνης εντάχθηκε στη θεματική των λοιμών (λοιμός του 430 π.Χ. – λοιμός των Αντωνίνων).Ο απολογισμός της συνεργασίας του Πρότυπου ΓΕ.Λ. Μυτιλήνης με το Γυμνάσιο Αγιάσου εδώ
  • We meet CLIL
  • App Inventor Application development for Beginners
  • Υλοποίηση παράστασης-animation Καραγκιόζη στο λογισμικό Scratch

Κατά τα σχολικά έτη (2020-21 και 2021-22) το Σχολείο μας συμμετέχει  ως Συντονιστικό Σχολείο στο Πρόγραμμα eTwinning με τίτλο “Energy Reacourses for Sustainability” από μαθητές του σχολείου μας και υπεύθυνους καθηγητές: Αϊβαλιώτη Δημήτριο ΠΕ04, Σκαλοχωρίτου Γεωργία ΠΕ03, Νείρο Αντώνιο ΠΕ86, Θωμαΐδη Βασιλική ΠΕ04, Παλαιολόγου Ελένη ΠΕ04, Ζερβού Μαίρη ΠΕ02, Μουτζουρέλλη Ειρήνη ΠΕ06, Χατζηβασιλείου Βασιλεία ΠΕ02, Κουτσκουδή Παναγιώτη ΠΕ03.

Κατά τα σχολικά έτη (2017-2018 και 2018-2019), το Σχολείο μας συμμετέχει στο Πρόγραμμα etwinning με τίτλο “The S.T.E.A.M. instructional approach – A meaningful education” από μαθητές της Α΄ και Β΄ Λυκείου  και με υπεύθυνους καθηγητές τον κ. Νείρο Αντώνιο ΠΕ19, την κα. Σωτηρίου Σοφία ΠΕ04, τον κ. Ιάκωβο Μαστρογιάννη ΠΕ11, τον κ. Ματοσσιάν Άλμπερ-Ντικράν ΠΕ03, τον κ. Κουτσκουδή Παναγιώτη ΠΕ03, την κα. Σκαλοχωρίτου Γεωργία, ΠΕ03 και την κα. Ταμβάκη Ανδρονίκη, ΠΕ03.

Κατά τα σχολικά έτη (2016-2018), το Σχολείο μας συμμετείχε στο Πρόγραμμα etwinning με τίτλο “Geoparks” από μαθητές της Β΄ και Γ΄ Λυκείου  και με υπεύθυνους καθηγητές τον κ. Νείρο Αντώνιο ΠΕ19, την κα. Σκαλοχωρίτου Γεωργία, ΠΕ03 και την κα. Μουτζουρέλλη Ειρήνη, ΠΕ06. Το Πρόγραμμα βραβεύτηκε με την Εθνική Ετικέτα Ποιότητας.

Κατά το σχολικό έτος (2013-2014) το Σχολείο μας συμμετέχει στο Πρόγραμμα etwinning με τίτλο “Maths in Anamorphic Art” από μαθητές της Α΄ και Β΄ Λυκείου  και με υπεύθυνους καθηγητές τον κ. Νείρο Αντώνιο ΠΕ19, την κα. Σκαλοχωρίτου Γεωργία, ΠΕ03 και την κα. Γιαμαρέλου Μαρία, ΠΕ03. Το έργο βραβεύτηκε με την Ευρωπαϊκή Ετικέτα Ποιότητας.

Κατά το σχολικό έτος (2012-2013) το Σχολείο μας συμμετέχει στο Πρόγραμμα etwinning με τίτλο “Let’s make games” από μαθητές της Β΄ και Γ΄ Λυκείου  και με υπεύθυνους καθηγητές τον κ. Νείρο Αντώνιο ΠΕ19 και την κ. Σωτηρίου Σοφία, ΠΕ04.

Maths in Art beyond chalk and talk – MART                  (2010-2011)

Το πρόγραμμα με τίτλο “Maths in Art beyond chalk and talk – MART βραβεύθηκε τόσο με την Εθνική, όσο και με την Ευρωπαϊκή Ετικέτα Ποιότητας.

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://blogs.sch.gr/lykpeirm/%cf%80%cf%81%ce%bf%ce%b3%cf%81%ce%ac%ce%bc%ce%bc%ce%b1%cf%84%ce%b1/programmata-e-twinning/