Δημοσιεύθηκε στην Σχολικός Εκφοβισμός

Ερωτηματολόγιο για την ενδοσχολική βία

Ενδοσχολική βία
endosxolvia
ενδοσχολική βία 2
Ο σχολικός εκφοβισμός (αγγλ. bullying) είναι ένα φαινόμενο νεανικής παραβατικότητας, που εμφανίζεται σε πολλές χώρες του κόσμου. Ο σχολικός εκφοβισμός αναφέρεται στη χρήση βίας μεταξύ μαθητών ή συνομηλίκων παιδιών με στόχο να προκληθεί πόνος ή αναστάτωση. Εμφανίζεται με τη μορφή του λεκτικού εκφοβισμού (κοροϊδία, διακρίσεις, σεξουαλικά σχόλια), του κοινωνικού εκφοβισμού (διάδοση φημών, καταστροφή προσωπικών αντικειμένων, κλοπή, απομόνωση από την ομάδα), του σωματικού εκφοβισμού (χτυπήματα, σπρωξίματα, κλωτσιές), του ηλεκτρονικού εκφοβισμού (εκβιασμός μέσω Διαδικτύου και ηλεκτρονικού ταχυδρομείου, μέσω μηνυμάτων στο κινητό τηλέφωνο).
Διαφάνεια4
Το ερωτηματολόγιο, που θα βρεις στην παρακάτω ηλεκτρονική διεύθυνση, https://docs.google.com/forms/d/1oBqknaTA1sjnOKqyihZLhKCDdzO-kV3jRxK55JRX8_I/viewform έχει ως σκοπό τη διερεύνηση περιστατικών βίας και εκφοβισμού στη σχολική μας μονάδα. Σημείωσε ελεύθερα και ειλικρινά τις απόψεις σου. Το ερωτηματολόγιο είναι ανώνυμο.
Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σου!
                                                                         Επιμέλεια: Σοφία Χαριτοπούλου, φιλόλογος