Σεμινάριο eTwinning για γονείς: Για να είναι σε θέση να βοηθήσουν τα παιδιά τους στην εξ αποστάσεως εκπαίδευση – Πηγή: www.especial.gr

Σεμινάριο eTwinning για γονείς: Διαθέσιμο για όλους, χωρίς κωδικούς

Δημοσιεύθηκε στη Νέα | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Σεμινάριο eTwinning για γονείς που θέλουν να βοηθήσουν τα παιδιά τους με την εξ αποστάσεως εκπαίδευση

Ενημέρωση για εξ αποστάσεως συμβουλευτική υποστήριξη

Η Διεπιστημονική Ομάδα του Κ.Ε.Σ.Υ. Καβάλας δύναται να παρέχει συμβουλευτική υποστήριξη σε γονείς και μαθητές/τριες, που είτε έχουν αξιολογηθεί από την υπηρεσία μας είτε απευθύνονται σε αυτήν πρώτη φορά, και η οποία θα αφορά στην κατά μέγιστο βαθμό διατήρηση της εκπαιδευτικής διαδικασίας και κυρίως της εκπαιδευτικής σχέσης και επαφής μεταξύ εκπαιδευτικών και μαθητών/τριών που φοιτούν σε όλα τα εκπαιδευτικά πλαίσια (Σ.Μ.Ε.Α.Ε. ή γενικά σχολεία με Παράλληλη Στήριξη ή άλλον τρόπο εκπαιδευτικής υποστήριξης).

Συνεπώς, ο ενδιαφερόμενος γονέας ή κηδεμόνας καλείται να υποβάλει το αίτημα του προς την Υπηρεσία μας είτε ηλεκτρονικά στο mail@kesy.kav.sch.gr  είτε στα τηλέφωνα 2513-503471 και 503473 και σε ώρες γραφείου (8πμ – 2μμ).

Στη συνέχεια ένα μέλος της διεπιστημονικής ομάδας (Κοινωνικός Λειτουργός, Ψυχολόγος, Ειδικοί Παιδαγωγοί Π/θμιας και Δ/θμιας εκπαίδευσης, Λογοθεραπεύτρια, Εργοθεραπεύτρια και Σύμβουλος Επαγγελματικού Προσανατολισμού) θα επικοινωνήσει μαζί του το συντομότερο δυνατό.

Δημοσιεύθηκε στη Δράσεις, Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ενημέρωση για εξ αποστάσεως συμβουλευτική υποστήριξη

Χρήση μη ιατρικής μάσκας από μαθητές και συνοδούς στα Κ.Ε.Σ.Υ.

ΦΕΚ 3780-8/9/2020 τ. Β΄ – Λειτουργία των εκπαιδευτικών μονάδων κατά την έναρξη του σχολικού έτους 2020-2021 και μέτρα για την αποφυγή διάδοσης του κορωνοϊού COVID-19 κατά τη λειτουργία τους

Άρθρο 2 / Υποχρεωτική χρήση μη ιατρικής μάσκας

1. Κατά τη διαδικασία υποστήριξης από εκπαιδευτικό παράλληλης στήριξης, Ειδικό Βοηθητικό Προσωπικό (ΕΒΠ) ή Σχολικό Νοσηλευτή, καθώς και στις σχολικές μονάδες ειδικής αγωγής και εκπαίδευσης και στα Κέντρα Εκπαίδευσης και Συμβουλευτικής Υποστήριξης (ΚΕΣΥ), προκρίνεται η διαφανής ολοπρόσωπη προστατευτική προσωπίδα ή ειδική υφασμάτινη μάσκα με διαφανές πρόσθιο τμήμα στο μέρος του στόματος για τους μαθητές ή το προσωπικό, για τις περιπτώσεις όπου η χειλεοανάγνωση αποτελεί μέσο επικοινωνίας.

Οι συνοδοί μαθητών στα ΚΕΣΥ φέρουν υποχρεωτικά μη ιατρική μάσκα.

1. Για τους μαθητές σχολικών μονάδων ειδικής αγωγής και εκπαίδευσης και στους μαθητές που προσέρχονται στα ΚΕΣΥ,συστήνεται η χρήση μάσκας μόνο εφόσον είναι εφικτό και συμβατό με τον βαθμό και το είδος της αναπηρίας/ειδικής εκπαιδευτικής ανάγκης.

Δημοσιεύθηκε στη Νέα | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Χρήση μη ιατρικής μάσκας από μαθητές και συνοδούς στα Κ.Ε.Σ.Υ.

ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΣ ΓΙΑ ΤΗ ΝΕΑ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ

Για όλο το προσωπικό της Π/θμιας και Δ/θμιας εκπαιδευτικής μας κοινότητας και όλους τους μαθητές μας και τους γονείς τους είναι δεδομένες οι ευχές από τους υπηρετούντες στο Κέντρο Εκπαιδευτικής και Συμβουλευτικής Υποστήριξης Ν. Καβάλας για ευδόκιμη σχολική χρονιά .

Κοντά σε αυτές –και πάντα στο πλαίσιο των αρμοδιοτήτων κι υποχρεώσεων μας – θέλουμε να προσθέσουμε τις ζητούμενες προσπάθειες όλων μας για προσφορότερη συνεργασία, με στόχο πάντα την παιδαγωγικότερη υπηρέτηση των παιδιών και των γονιών τους.

Η Αναπληρώτρια Προϊσταμένη του ΚΕΣΥ Καβάλας

Μόνιου Μαρία,

Σχολική Ψυχολόγος

Δημοσιεύθηκε στη Νέα | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΣ ΓΙΑ ΤΗ ΝΕΑ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ