eTwinning Πρόγραμμα

Νηπιαγωγός: Ειρήνη Μαυρίδου

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΟΝΕΩΝ

Αγαπητοί γονείς,

Το τμήμα μας θα συμμετάσχει σε ένα ετήσιο πρόγραμμα-έργο eTwinning  με τον τίτλο «Lets play every day», «Aς παίξουμε κάθε μέρα». Στο έργο συμμετέχουν 23 σχολεία από την Ελλάδα, 1 από την Κύπρο, 1 από τη Σερβία, 1 από τη Σλοβακία, 1από την Πολωνία και 1 από την Τουρκία.

Τι είναι το  eTwinning

Είναι μία Ευρωπαϊκή δράση μέσω της οποίας σχολεία σε Ελλάδα και Ευρώπη κάνοντας χρήση εργαλείων ΤΠΕ, συνεργάζονται ώστε να αποκομίσουν παιδαγωγικά, κοινωνικά και πολιτισμικά οφέλη.

Γιατί eTwinning

Η μάθηση γίνεται με ευχάριστο τρόπο σε συνεργατικό κλίμα. Υπάρχει πλήρης ενσωμάτωση στην καθημερινή διδασκαλία. Δίνει δυνατότητες που δεν περιορίζονται στα όρια της τάξης. Προσφέρει κοινωνική δικτύωση με εκπαιδευτικούς άλλων χωρών και συνεργασίες σχολείων/μαθητών με άλλες χώρες.

Πως επωφελούνται οι μαθητές

Από τη βιωματική μάθηση και τις ομαδικές δραστηριότητες. Η δουλειά τους αναγνωρίζεται και η αυτοεκτίμησή τους βελτιώνεται. Δημιουργούνται δεσμοί φιλίας, καλλιεργείται η διαπολιτισμικότητα, οι δεξιότητες και τα ταλέντα τους. ‘Ερχονται σε επαφή με τις ΤΠΕ.

Let s play every day

Είναι ο τίτλος του προγράμματος με το οποίο θα ασχοληθούμε φέτος

Το παιχνίδι είναι ένας τρόπος μάθησης και ανάπτυξης της προσωπικότητας των παιδιών που αλληλεπιδρούν με τους γύρω τους, αντιλαμβάνονται τον κόσμο, εκφράζουν ιδέες και σκέψεις αναπτύσσοντας τη δημιουργικότητα και την αυτονομία τους. Η αξία του παιχνιδιού στην εκπαιδευτική διαδικασία είναι μοναδική καθώς οδηγεί τα παιδιά να μάθουν μέσω της πρακτικής με διασκεδαστικό και δημιουργικό τρόπο. Μέσω αυτού του προγράμματος στα παιχνίδια οι μαθητές μας θα ενισχύσουν την κοινωνική τους αλληλεπίδραση, την έκφραση, την επικοινωνία, θα αποκτήσουν νέες εμπειρίες, δεξιότητες και γνώσεις. Θα συνεργαστούν μέσω ΤΠΕ για να παράγουν συνεργατικά προϊόντα με παιχνίδια και κοινωνικο-συναισθηματικές δραστηριότητες καλλιεργώντας δεξιότητες και αξίες που είναι διαχρονικές και απαραίτητες για τον εαυτό τους και την κοινωνία του 21ου αιώνα.

Στόχοι

• Να καλλιεργήσουν δεξιότητες επικοινωνίας, συνεργασίας και συμμετοχής μέσω παιχνιδιών
  • Να αλληλεπιδρούν μεταξύ τους και με παιδιά από άλλες χώρες που γνωρίζουν τα παιχνίδια τους
  • Να δημιουργήσουν τα δικά τους πρωτότυπα παιχνίδια