Άρθρα για 20, Απρίλιος 2021

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ο Μάριος Τσίπος εμπνέεται από τον Κωνσταντή της Λίτσας Ψαραύτη

Η ιστορία του Αλί Ο Αλί είναι γιος οικογένειας προσφύγων που τους έχασε καθώς βούλιαξε η βάρκα τους. Ο Αλί δεν έχει ένα σπίτι εδώ και έξι μήνες και βγάζει λεφτά πλένοντας τζάμια στα φανάρια πουλώντας μικροπράγματα και παίζοντας κιθάρα στους σταθμούς του μετρό. Είναι παραμονή Πρωτοχρονιάς και ο Αλί με τα λιγοστά χρήματα… (συνέχεια…)

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Σωτήρης Δημητρίου, Πάσχα τ’ Απρίλη Κ.Ν.Λογοτεχνίας Β’ Γυμνασίου σελίδα 99

Το διαδραστικό βιβλίο εδώ. Το κείμενο με εικόνες εδώ. Ερωτήσεις Σωστού-Λάθους για το κείμενο εδώ. Ανάλυση κειμένου εδώ. “Το πρώτο μου Πάσχα” του Γρηγόριου Ξενόπουλου:

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Πασχαλινή ιστορία, Παντελής Καλιότσος Κ.Ν.Λ. Α’ Γυμνασίου σελ. 64

Το διαδραστικό βιβλίο εδώ. Για το κείμενο και τον συγγραφέα εδώ.