Άρθρα για 28, Μάρτιος 2021

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο “Η καταστροφή των δασών” της Ελευθερίας Γιαγκούλα

Η ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΤΩΝ ΔΑΣΩΝ Τα τροπικά δάση, αλλά και όλα τα δάση, εξαιτίας των πυρκαγιών οδηγούνται στον αφανισμό. Οι πυρκαγιές καταστρέφουν τους πνεύμονες της Γης. Ο μισός δασικός πλούτος της Γης κάηκε τα τελευταία 30 χρόνια Αυτό έχει ως αποτέλεσμα οι κάτοικοι περιοχών γύρω από μεγάλες δασικές περιοχές να ζουν με το φόβο των πλημμυρών… (συνέχεια…)

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο “Το μαύρο κύμα” της Ελευθερίας Γιαγκούλα. Ένα διαφορετικό τέλος στο απόσπασμα του βιβλίου “Η ιστορία ενός γάτου που έμαθε σ’ ένα γλάρο να πετάει” του Λουίς Σεπούλβεδα

…Καθώς  λοιπόν η Κεγκά έβλεπε το καμπαναριό του Άγιου Μιχαήλ, σκέφτηκε να σταματήσει να πετά, μιας και είχε εξαντλήσει όλες της τις δυνάμεις. Κάπου κοντά στην εκκλησία, η Κεγκά χάνοντας τις αισθήσεις της πέφτει ζαλισμένη στο χώμα με αποτέλεσμα όχι μόνο να τραυματιστεί, αλλά και να σπάσει το ένα της φτερό. Ζαλισμένη  μετά από λίγες… (συνέχεια…)