Άρθρα για 1, Μάρτιος 2020

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο «Το μαύρο κύμα» της Μαριάννας Διαμαντοπούλου Ένα διαφορετικό τέλος στην ιστορία του αποσπάσματος από του βιβλίο του Λουίς Σεπούλβεδα, Η ιστορία του γάτου που έμαθε σ΄ένα γλάρο να πετάει

…Η Κενγκά μετά από πολλές προσπάθειες, για να σώσει τη ζωή της,  έβαλε την δύναμη της αγάπης της για το αυγό που ένιωθε και κατάφερε να ξεφύγει από τη μολυσμένη θάλασσα. Έξω, πανικόβλητη αλλά και ευχαριστημένη που τα κατάφερε, είδε στο βάθος την ακτή και στην άκρη της μια ψαροταβέρνα. Αμέσως κατευθύνθηκε προς τα εκεί…. (συνέχεια…)

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο «Το μαύρο κύμα» της Ελένης Μπουζάνη Ένα διαφορετικό τέλος στην ιστορία του αποσπάσματος από του βιβλίο του Λουίς Σεπούλβεδα, Η ιστορία του γάτου που έμαθε σ΄ένα γλάρο να πετάει

… Τα φτερά μου μαύρα και γλοιώδη. Το βάρος τους ασήκωτο. Προσπάθησα πολλές φορές να τα σηκώσω μα αυτά δεν υπακούουν. Τι να κάνω; Μια απογοήτευση με κυριαρχεί. Γιατί τώρα; Όχι τώρα! Πρέπει να ζήσω. Το αυγό που σε λίγες μέρες θα έφερνα στον κόσμο, αυτό μάλλον θα χαθεί στα βάθη αυτής της θάλασσας μαζί… (συνέχεια…)

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Σκέψεις της Χριστίνας Νικολαΐδου πάνω στο απόσπασμα,”Όπως τα βλέπει κανείς”, από το βιβλίο της Ελένης Σαραντίτη “Κάποτε ο κυνηγός””

Το κείμενο «Όπως τα βλέπει κανείς» της Ελένης Σαραντίτη παρόλο που γράφτηκε πριν από μερικά χρόνια μπορούμε να το συγκρίνουμε με τα σημερινά γεγονότα. Όπως και τότε που κορόιδευαν την ηρωίδα του αποσπάσματος έτσι και στις μέρες μας, πολλά παιδιά για διάφορους λόγους αντιμετωπίζουν το ίδιο θέμα. Δέχονται μπούλινγκ λόγω της καταγωγής, της εμφάνισης, για… (συνέχεια…)

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Οι μαθήτριες εμπνέονται από “Τα πάθη της βροχής” της Κικής Δημουλά

Η βροχή χαρακτηρίζεται βραδύγλωσση, διότι το μόνο που προσφέρει είναι εσύ, εσύ. Η βροχή διηγείται μελαγχολικά, σαν μάνα που έχει χάσει το παιδί της, θρηνώντας. Κλαίει δυνατά και με λυγμούς για τις συμφορές που την έχουν βρει. Βρίσκεται σε μεγάλη θλίψη και το ξέσπασμα της αυτό την ανακουφίζει. Γεωργία Λαδιά Πριν λίγα χρόνια μια οικογένεια… (συνέχεια…)