Άρθρα για 20, Φεβρουάριος 2020

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ο Χορός του Γυμνασίου (Σάββατο, 22 Φεβρουαρίου 2020)
Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο «Το μαύρο κύμα» της Σταυρούλας Τζήμα Ένα διαφορετικό τέλος στην ιστορία του αποσπάσματος από του βιβλίο του Λουίς Σεπούλβεδα, Η ιστορία του γάτου που έμαθε σ΄ένα γλάρο να πετάει

…Όταν η Κενγκά προσπαθούσε να πετάξει, αλλά δεν τα κατάφερνε της ήρθε μια φαεινή ιδέα να πάρει μια βαθιά ανάσα και να πάει στον πάτο της θάλασσας, ώστε να μπορέσει να ξεπλύνει τα φτερά της και να φύγει από εκείνη την πετρελαιοκηλίδα . Έτσι και το ‘κανε, αλλά, όπως άρχιζε να ανεβαίνει στην επιφάνεια της… (συνέχεια…)

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο «Το μαύρο κύμα» της Χριστίνας Νικολαΐδου Ένα διαφορετικό τέλος στην ιστορία του αποσπάσματος από του βιβλίο του Λουίς Σεπούλβεδα, Η ιστορία του γάτου που έμαθε σ΄ένα γλάρο να πετάει

…Με το τελευταίο αδύναμο φτερούγισμά της η Κενγκά βρέθηκε ξαφνικά ταλαιπωρημένη μέσα στο καμπαναριό του Αγίου Μιχαήλ. Μια φωνή ακούστηκε από το πολύ πλήθος που βρισκόταν χαμηλά. «Μαμά κοιτά! Γιατί πάει έτσι το περιστέρι; Ένα μαύρο περιστέρι χτύπησε μαμά! Μαμά…!» Η μαμά του παιδιού, μετά από πολλές προσπάθειες από το ίδιο, για να της τραβήξει… (συνέχεια…)