Άρθρα για 28, Μάιος 2015

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ολοήμερο Δημοτικό Σχολείο Βίβλου Νάξου – eTwinning

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο “ΑΣ ΦΑΝΤΑΣΤΟΥΜΕ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΩΝ ΟΝΕΙΡΩΝ ΜΑΣ”

Το πρώτο βραβείο κέρδισε τελικά το Ολοήμερο Δημοτικό Σχολείο Βίβλου Νάξου που δημιούργησε την ταινία μικρού μήκους «Ας φανταστούμε το σχολείο των ονείρων μας». Με το project αυτό έλαβε μέρος στον 1ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Δημιουργικής Έκφρασης Δημοτικών Σχολείων του Πανεπιστημίου Κρήτης και έκλεψε την παράσταση.   Η ταινία μικρού μήκους δημιουργήθηκε από τις ιδέες και… (συνέχεια…)

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Τζον Νας-Κωστής Δασκαλάκης

Ο Τζων Φορμπς Νας (John Forbes Nash Jr.) (13 Ιουνίου 1928 – 23 Μαΐου 2015) ήταν Αμερικανός μαθηματικός και οικονομολόγος. Τιμήθηκε το 1994 με το Νόμπελ Οικονομικών, μαζί με τους Ρ. Ζέλτεν και Τζ. Χαρσάνυι για τη συμβολή του στη θεωρία παιγνίων. Συγκεκριμένα, δημιούργησε την έννοια της ισορροπίας για παιχνίδια μη-μηδενικού αθροίσματος, ισορροπία που πήρε… (συνέχεια…)