29 Απρ 2014

Πρόσκληση σε Ημερίδα στην Καστοριά, της Σχολικής Συμβούλου Γαλλικής Δυτ. Μακεδονίας κας Κοφίδου Αγγελικής

Συντάκτης: Αρετή Κάρκου | Κάτω από: Ενημέρωση

ΣΧΟΛΙΚΗ   ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ                ΓΑΛΛΙΚΟ  ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΟ  ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (I.F.T.)

ΓΑΛΛΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ  ΔΥΤ. ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Η Σχολική Σύμβουλος Γαλλικής Γλώσσας Δυτ. Μακεδονίας και το Γαλλικό Ινστιτούτο Θεσσαλονίκης  σας προσκαλούν στην Ημερίδα που θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 15 Μαΐου 2014 και ώρα 17.00-20.30 μ.μ., στην αίθουσα του Εμπορικού  και Βιοτεχνικού Επιμελητηρίου Καστοριάς, με θέμα :

«ΚΑΙΝΟΤΟΜΙΑ, ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΓΑΛΛΟΦΩΝΙΑ»

Το Πρόγραμμα της Ημερίδας θα έχει ως εξής:

• 17.00-17.15 μ.μ. Κοφίδου Αγγελική, Διδάκτωρ Θεατρολογίας ΑΠΘ, Σχολική Σύμβουλος Καθηγητών Γαλλικής Γλώσσας Δυτικής Μακεδονίας: «Προς μια εκπαίδευση στις Ξένες γλώσσες πιο Καινοτόμα και πιο Δημιουργική»
  • 17. 20-17.50 μ.μ. Βαρσαμίδου Αθηνά, Διδάκτωρ Παιδαγωγικής Πανεπιστημίου Κρήτης, Καθηγήτρια γαλλικής γλώσσας : «Ο Μαθητικός Διαγωνισμός Γαλλοφωνίας και άλλα Καινοτόμα Προγράμματα και Δραστηριότητες στη διδασκαλία της γαλλικής γλώσσας»

• 17.55-18.30 μ.μ. Ιλάμ Μπελαμπίμπ, Υπεύθυνη για τις Πανεπιστημιακές σπουδές στο Γαλλικό Ινστιτούτο Θεσσαλονίκης: «Σπουδές στη Γαλλία, δυνατότητες και προοπτικές».

• 18.30-18.50 μ.μ. Διάλειμμα

• 18.55-19.10 μ.μ. Εύη Κουγιουμτζή, Διδάκτωρ στη Λογοτεχνία του Πανεπιστημίου Μονπελλιέ ΙΙΙ, Καθηγήτρια γαλλικής γλώσσας: «Θεατρικές δραστηριότητες στη διδασκαλία της γαλλικής στο δημοτικό σχολείο»

• 19.15 -20.15 μ.μ. Θεατρική παράσταση από τους μαθητές του Δημοτικού Σχολείου Δισπηλιού Καστοριάς με τίτλο: «Θεατρικό ξεφάντωμα! Ο Περώ, ο Αίσωπος, ο Λαφονταίν, ο Αστερίξ και ο Οβελίξ  επί σκηνής»

• 20.15-20.30 μ.μ. Συμπεράσματα- Ολοκλήρωση της Ημερίδας.

Η γλώσσα της ημερίδας είναι η ελληνική.

Η παρουσία σας θα μας τιμήσει ιδιαίτερα.