Άρθρα για 30, Ιανουάριος 2014

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο «Το καναρινί ποδήλατο» του Δημήτρη Σταύρακα

«Το καναρινί ποδήλατο» του Δημήτρη Σταύρακα Η ταινία γυρίστηκε το 1999. Πιστή στην πραγματικότητα (βασίζεται άλλωστε σε αληθινή ιστορία), δεν τελειώνει με “επαίνους” αλλά τονίζει την εμπιστοσύνη στην αξία των ανθρώπινων σχέσεων και στην αξία της θέλησης. Υπόθεση: Ο Άρης Σιούτης διορίζεται δάσκαλος στην έκτη τάξη ενός δημόσιου σχολείου της Αθήνας και ανακαλύπτει ότι ένας… (συνέχεια…)

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ενότητα 9η Η Καλλιπάτειρα Αρχαία Ελληνική Γλώσσα Β΄ Γυμνασίου

Α. Κείμενο Κείμενο-σχόλια-ερωτήσεις από την Ελληνικό Πολιτισμό Η ανάλυση του ποιήματος Μαβίλη  (afterschool bar) Ασκήσεις από τον Ελληνικό Πολιτισμό εδώ Θεωρεία-Ασκήσεις από τον Ελληνικό Πολιτισμό Για τις μετοχές επίσης εδώ