Διαγωνισμοί “Υπατία”  και “Θαλής”

Όπως κάθε χρόνο, έτσι και φέτος πραγματοποιήθηκε ο μαθηματικός διαγωνισμός εμπνευσμένος από τους δυο αυτούς σπουδαίους μαθηματικούς της αρχαιότητας. Δικαίωμα συμμετοχής στον <<Θαλή>> είχαν όλοι οι μαθητές της Β’ και Γ΄ και όλων των τάξεων του Λυκείου, του νομού μας. Στην <<Υπατία>> μπορούσαν να συμμετέχουν μαθητές της Α΄ Γυμνασίου. Κοινό στοιχείο όλων, η αγάπη τους για τα μαθηματικά.

Συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές για την προσπάθεια και το ενδιαφέρον που έδειξαν και την ευγενής άμιλλα που υπάρχει μεταξύ τους. Είναι μια σπουδαία εμπειρία που θα θυμούνται στη ζωή τους ευχάριστα. Συγχαρητήρια στους επιτυχόντες!  Συμμετείχαν 10 άτομα από το γυμνάσιο Κοπανού και η Ευαγγελία Παπαθεοδώρου, της Α΄ τάξης, πήρε έπαινο στην <<Υπατία>>.

230301 Συναγωγή Βέροια σε Διδακτ Β τάξης

230301 Συναγωγή Βέροια σε Διδακτ Β τάξηςΤην Τετάρτη, 1η Μαρτίου ’23, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Β’ τάξης του Γυμνασίου μας  με την συνοδεία τριών εκπαιδευτικών, του Α. Παπαδόπουλου, της Κ. Μητσάνη και του Π. Παπαδημητρίου, συμμετείχαν σε Διδακτική επίσκεψη στη Βέροια. Η επίσκεψη έγινε στο πλαίσιο του μαθήματος των Θρησκευτικών και της Νέας Ελληνικής Λογοτεχνίας με σκοπό να γνωρίσουν οι μαθητές τους τόπους λατρείας των τριών μονοθεϊστικών θρησκειών, του Χριστιανισμού, του  Μωαμεθανισμού και του  Ιουδαϊσμού και να κατανοήσουν την ιστορική συνύπαρξη διαφορετικών εθνοτικών και θρησκευτικών ομάδων κατά το παρελθόν στην Ημαθία.

Στο πλαίσιο αυτής της εκπαιδευτικής επίσκεψης  οι μαθητές και οι μαθήτριες επισκέφτηκαν πρώτα το Μεντρεσέ Τζαμί, ένα ισλαμικό τέμενος του 1850, το οποίο σήμερα λειτουργεί ως χώρος πολιτιστικών εκδηλώσεων υπό την  αιγίδα της Μητρόπολης Βέροιας.  Στη συνέχεια οι μαθητές περπάτησαν ως το Βήμα του Αποστόλου Παύλου, το σημαντικό θρησκευτικό μνημείο, όπου ο Απόστολος των Εθνών κήρυξε τη χριστιανική πίστη  στους εθνικούς και Ιουδαίους της πόλης  κατά τη δεύτερη περιοδεία του. Ο επόμενος σταθμός ήταν η Παλαιά μητρόπολη, ένας από τους μεγαλύτερους μεσοβυζαντινούς ναούς της Βαλκανικής, η οποία χτίστηκε στις αρχές του 11ου αι. και ήταν αφιερωμένη στην Θεοτόκο και στους αποστόλους Πέτρο και Παύλο. Η δράση ολοκληρώθηκε με την επίσκεψη στη συναγωγή της Βέροιας, ένα κτίριο του 1850, μία από τις ελάχιστες συναγωγές που δεν καταστράφηκε από του Ναζί, και σώζεται στην συνοικία Μπαρμπούτα .  Η επίσκεψη ολοκληρώθηκε με αναμνηστικές φωτογραφίες, επαίνους στους μαθητές μας για τη άψογη συμπεριφορά και τη συνεργασία τους και μία βόλτα στην πόλη της Βέροιας.