.jpg

Τη Δευτέρα 13/03/23 στο σχολείο μας και στο πλαίσιο της Αυτοαξιολόγησης της σχολικής μας μονάδας, εκπαιδευτικοί του ΕΕΕΕΚ Νάουσας παρουσίασαν τις χειροποίητες πασχαλινές λαμπάδες των μαθητών τους.

Η εκδήλωση έγινε σε συνεργασία με τους μαθητές του Β1, που συμμετέχουν στη Δράση “Σχέσεις μαθητών με μαθητές ΑμεΑ”

Untitled 1 copy

Untitled 1 copyΤην Πέμπτη 09/03/2023 πραγματοποιήθηκε διδακτική επίσκεψη του σχολείου μας στα 3-5 Πηγάδια Νάουσας. Στην επίσκεψη συμμετείχαν οι μαθητές της  Γ΄ γυμνασίου στα πλαίσια του μαθήματος της φυσικής αγωγής. Συμμετείχαν 38 μαθητές με συνοδούς καθηγητές/τριες, τη γυμνάστρια κ. Βάϊου Ελένη, τις κ. Σεμερτζίδου Ευαγγελία και κ. Έφη Τάκη και αρχηγό εκδρομής τον κ. Γιώργο Κοτζαμπάση. Η διδακτική επίσκεψη εκπλήρωσε στο μέγιστο βαθμό τους στόχους της. Οι μαθητές μας ήρθαν σε επαφή με το φυσικό περιβάλλον του βουνού και απόλαυσαν την ομορφιά του. Επιπλέον έκαναν σκι με κατάλληλο εξοπλισμό και έπαιξαν με το χιόνι στο χιονοδρομικό κέντρο του βουνού. Τέλος μέσω της εκδρομής μας τονίστηκε η αξία του φυσικού περιβάλλοντος και αναδείχθηκε η σημασία του εναλλακτικού τουρισμού.

.jpg
η Ομάδα μας Ενημέρωση από τον Συγγραφέα κ. Δάμτσιο στη Βιβλιοθήκη του σχολείου μας Συνάντηση με τον Συγγραφέα κ. Δάμτσιο στη Βιβλιοθήκη του σχολείου μας

Η τάξη του Β1 φέτος, στο πλαίσιο του μαθήματος της τεχνολογίας, επέλεξε να συγγράψει και να εκδώσει ένα βιβλίο  – τετράδιο με θέμα την τάξη τους και τις περιπέτειές τους στο σχολείο.

Το βιβλίο έχει πλέον φτάσει στο τελικό του στάδιο και μετά την πραγματοποίηση του σημερινού συμβουλίου,  στο χώρο της βιβλιοθήκης του σχολείου όπου και συζητήθηκαν κάποιες λεπτομέρειες, είναι σχεδόν έτοιμο να εκδοθεί.

Οι νέοι συγγραφείς του  σχολείου μόλις γεννήθηκαν!

Η υπεύθυνη Δημοσίων σχέσεων της Επιχείρησης

«Μαθητικές Εκδόσεις Γυμνασίου Κοπανού»

Κασαμπά Βασιλένια

Ολοκλήρωση του βιβλίου μας