Αρχική » Δράσεις » ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΟ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΜΑΘΗΤΙΚΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΜΕ ΘΕΜΑ: ΣΧΟΛΙΚΗ ΔΙΑΜΕΣΟΛΑΒΗΣΗ

Μια πολύ ξεχωριστή παρουσία και συνεργασία μεταξύ μαθητών του Γυμνασίου Δροσιάς και παλιών μαθητών του Γυμνασίου Κανήθου – φοιτητές στη φάση αυτή της ζωής τους – πραγματοποιήθηκε στο Διαδικτυακό Πανελλήνιο Συνέδριο με θέμα «ΣΧΟΛΙΚΗ ΔΙΑΜΕΣΟΛΑΒΗΣΗ: οι Εμπειρίες, οι Απόψεις & οι Ιδέες Μας» με συντονίστρια την εκπαιδευτικό, Αθηνά Μοσχάκη, υπεύθυνη του προγράμματος στα προαναφερθέντα σχολεία.

Σκοπός της μαθητικής συνάντησης αυτής ήταν η συμβολή της στη δημιουργία ενός  χώρου διαλόγου με θέμα τη διαμεσολάβηση ομοτίμων με παιδιά από όλη την Ελλάδα που έχουν εμπλακεί στο σχετικό πρόγραμμα, η γνωριμία των παιδιών μεταξύ τους και η ανταλλαγή της εμπειρίας τους από τη συμμετοχή τους στα προγράμματα διαμεσολάβησης, προκειμένου να προωθηθεί  και να ενισχυθεί  ο  θεσμός της ειρηνικής επίλυσης των συγκρούσεων από τα ίδια τα παιδιά στον χώρο του σχολείου.

εμπειρίας. Τα αποτελέσματα του διαλόγου των ομάδων παρουσιάστηκαν στην ολομέλεια και ακολούθησε συζήτηση.

Συντονιστής της συνάντησης ήταν ο Γιώργος Μόσχος, Νομικός, πρώην Βοηθός Συνήγορος των Δικαιωμάτων του Παιδιού.

Μάιος 2021

14/10/1863: Ο σουηδός χημικός Aλφρεντ Νόμπελ πατεντάρει την παρασκευή της νιτρογλυκερίνης.
Από την εφεύρεσή του αυτή θα κερδίσει πολλά χρήματα, ικανά για να συντηρούν μέχρι σήμερα το Ίδρυμα Νόμπελ, που απονέμει τα ομώνυμα βραβεία.