200 χρόνια από την Ελληνική Επανάσταση

Η σχολική γιορτή μας φέτος θα έπρεπε να είναι μεγάλη. Δυστυχώς, οι συνθήκες μας επέβαλαν

να ακολουθήσουμε μια άλλη προσέγγιση. Αντί για το θεατρικό μας και τη χορωδία μας,

κάνουμε όλη την εβδομάδα αφιερώματα με τους καθηγητές μας στη μεγάλη επανάσταση

που έδωσε στη χώρα μας

την ανεξαρτησία της.

Σήμερα, 24 Μαρτίου 2021, παραμονή της μεγάλης επετείου της Επανάστασης,

βρεθήκαμε μόνο διαδικτυακά, για μια λιτή απόδοση τιμής στους ανθρώπους που εμείς

έχουμε γνωρίσει μόνο μέσα από τα χρώματα των ζωγράφων, όμως ήταν αληθινοί,

και δεν δίστασαν να θυσιαστούν.

Τους χρωστάμε ευγνωμοσύνη.

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!

Η Διευθύντρια, κυρία Ειρήνη Πολίτη, μας μίλησε για τη σημασία της Επανάστασης

Από την έκθεση φωτογραφίας 1821 του Ηλία Περγαντή που παρακολουθήσαμε

ΚΑΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΜΑΖΙ!

Επέτειος της εξέγερσης του Πολυτεχνείου

Φέτος δεν τιμήσαμε με τον τρόπο που θα θέλαμε την επέτειο της εξέγερσης του Πολυτεχνείου.

Δεν αφήσαμε τη μνήμη να σβήσει, όμως. Μαζευτήκαμε στις ψηφιακές μας τάξεις και είδαμε, ακούσαμε, συζητήσαμε.

Και αποφασίσαμε. Η δημοκρατία είναι ακριβή και έχουμε χρέος να την προστατεύουμε,

όπως έκαναν οι νέοι και οι άλλοι πολίτες τον

ΝΟΕΜΒΡΙΟ ΤΟΥ 1973.

Α. Ακριθάκης

…και σεισμός, βρε παιδιά;

Εντάξει. Το παίρνουμε απόφαση. Δεν υπάρχει ύπνος σε αυτό το σχολείο. Δεν μας έφτανε το κοψοχόλιασμα του Halloween, σήμερα Τεταρτιάτικα, εκεί που παρακολουθούσαμε πο-λύ προ-σε-κτι-κά τους καθηγητές μας, άρχισαν να σφυρίζουν σειρήνες, να χώνονται όλοι κάτω από τα θρανία, οδηγίες να ακούγονται από παντού… Άσκηση σεισμού ήταν βέβαια, αλλά όσο να ‘ναι, μια λαχτάρα την παίρνεις βρε παιδί μου!

Πόσο οργανωμένοι είμαστε όμως, ε;

Εδώ οι πυροσβέστες ελέγχουν το κτήριο

Εδώ μας δίνουν συγχαρητήρια! Ευτυχώς ακούει η Διευθύντρια. (Αυτό μπροστά δεν είναι σκύλος ούτε αρκούδι, είναι το καινούριο μας ηχείο, οπότε τα συγχαρητήρια τα άκουσε όλη η γειτονιά, αμέ!)

Εδώ καμαρώνουμε εμείς.

Ευτυχώς, οι καθηγητές μας μας είχαν δώσει αναλυτικές οδηγίες για το τι πρέπει να κάνουμε και για τις οδούς διαφυγής και τους χρόνους που έχουμε, κι έτσι όταν ήρθαν οι πυροσβέστες (ήρθαν αμέσως και ήταν πολλοί!), μέχρι και συγχαρητήρια μας έδωσαν. Πάλι καλά, γιατί η κυρία Πολίτη έχει ακόμη το κοράκι στο γραφείο της…

Αμάν πια αυτό το κοψοχόλιασμα, κάθε χρόνο! #Halloween2020

Κι εκεί που κάθεσαι με την ησυχία σου και τη νύστα σου και παρακολουθείς το μάθημα σε κατάσταση ζεν, ορμάνε μέσα στη τάξη σου μαύρες μάγισσες, πράσινα βατράχια, άγρια κοράκια, απειλητικοί σκελετοί, πεινασμένα ζόμπι και από πάνω και η κυρία Πολίτη με το κοράκι της και τις κατάρες της και αμάν πια, κάθε χρόνο το ίδιο κοψοχόλιασμα, ούτε να κοιμηθεί κανείς με την ησυχία του σε αυτό το σχολείο!

Τους συγχωρούμε μόνο και μόνο γιατί τους ξεσηκώνει σε αυτές τις τρομακτικές φάρσες η κυρία Γιαννοπούλου, που δεν της φτάνει που μας μαθαίνει την αγγλική γλώσσα, θέλει να μας μάθει και τι είναι το Halloween. (…Και επειδή η ίδια είναι τόσο γλυκιά ως μάγισσα που δεν μας τρομάζει ποτέ!)

Η κυρία Πολίτη, πάλι, με τον φίλο της στο γραφείο, μας τρομάζει και εκτός Halloween!

Γιορτάζουμε την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940

Η γιορτή μας φέτος ήταν πολύ διαφορετική. Δεν μαζευτήκαμε όλοι μαζί στην αίθουσα εκδηλώσεων, δεν ακούσαμε υπέροχα τραγούδια από τη χορωδία μας, δεν χειροκροτήσαμε τους συμμαθητές μας σε θεατρική παράσταση.

Η επέτειος είναι μέρα μνήμης, όμως!

Γι’ αυτό δεν αφήσαμε τη μέρα να περάσει χωρίς να θυμηθούμε. Οι καθηγητές μας μας μίλησαν μέσα στις τάξεις μας και μας έδειξαν εικόνες της σκληρής εποχής της Κατοχής και του πολέμου. Θαυμάσαμε τους ήρωες πολεμιστές του ελληνοϊταλικού πολέμου και καταλάβαμε τι σήμαινε το «ΟΧΙ» απέναντι στις δυνάμεις του Άξονα.

Τουλάχιστον μπορέσαμε να παρακολουθήσουμε την επίδοση των αριστείων και των βραβείων και χαρήκαμε τους συμμαθητές μας που πλαισιώνουν τη σημαία.

Συγχαρητήρια στους αριστούχους μας!

Και του χρόνου, με μια μεγάλη γιορτή όλοι μαζί!

Έχουμε 15μελές!

Σήμερα (8 Οκτωβρίου 2020) ήταν μια πολύ σημαντική μέρα για το σχολείο μας!

Επιλέξαμε και ψηφίσαμε το 15μελές Συμβούλιο που θα μας αντιπροσωπεύει όλη τη χρονιά!

Συγχαρητήρια στους συμμαθητές μας!

Ευχόμαστε να μας δικαιώσουν για την εμπιστοσύνη μας.

Εκλογές 5μελούς συμβουλίου τμήματος

Α, όλα κι όλα! Μπορεί να είμαστε ανήλικοι, αλλά ξέρουμε να αποφασίζουμε σωστά!

Αυτή την Παρασκευή, 2 Οκτωβρίου 2020, είχαμε εκλογές στα τμήματά μας.

Επιλέξαμε το 5μελές συμβούλιο κάθε τμήματος.

Ξεκαθαρίσαμε ότι τις αποφάσεις τις παίρνει το συμβούλιο της τάξης

δηλαδή ΟΛΟΙ ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ

και ότι το 5μελές φροντίζει να εκτελούνται.

Ευχόμαστε καλή θητεία στους φίλους μας που εκλέξαμε και

περιμένουμε με ανυπομονησία τις εκλογές για 15μελές Συμβούλιο την άλλη εβδομάδα!

Ενημέρωση γονέων A΄τάξης

Κι εκεί που λέγαμε πως φέτος τη γλύτωσαν οι γονείς μας της Α΄τάξης από την κυρία Πολίτη, τη Διευθύντριά μας, που κάθε χρόνο τους εξετάζει όλους μαζί μετά τον Αγιασμό, μάθαμε πως όοοχι, τους μάζεψε κι αυτούς και τους τα είπε μια και καλή το ίδιο απόγευμα.

Ελπίζουμε τουλάχιστον να τους τρόμαξε αρκετά ώστε να μην έρχονται συνέχεια στο σχολείο να ρωτάνε.