Αρχική » Δραστηριότητες » Το πείραμα του Ερατοσθένη για τον υπολογισμό της ακτίνας της Γης

Το πείραμα του Ερατοσθένη για τον υπολογισμό της ακτίνας της Γης

ΕΙΚΟΝΑΤο πείραμα του Ερατοσθένη στο σχολείο μας

Η Εαρινή Ισημερία, που  σηματοδοτεί την αρχή της Άνοιξης, έφτασε! Την ημέρα αυτή, εκμεταλλευόμαστε το γεγονός ότι οι ακτίνες του ήλιου πέφτουν κάθετα στον Ισημερινό της Γης για να επαναλάβουμε το πείραμα του Ερατοσθένη. Το Πείραμα αυτό συγκαταλέγεται στα 10 πιο όμορφα επιστημονικά πειράματα στην ιστορία της Φυσικής.

Το πείραμα του Ερατοσθένη που αποδεικνύει ότι η Γη είναι σφαιρική και όχι επίπεδη

Στόχος της δράσης είναι η διαθεματική προσέγγιση σε ένα πλήθος μαθημάτων (Φυσική, Γεωγραφία, Μαθηματικά, Πληροφορική, κ.ά.)

εικόνα Viber 2023 03 20 14 57 45 567Η δράση  πραγματοποιήθηκε τη Δευτέρα 20 Μαρτίου 2023 στις 12.30  με ευθύνη της καθηγήτριας κ. Τζελέπη αρετής (Φυσικού), την ώρα που ο ήλιος μεσουρανεί, ταυτόχρονα με πάρα πολλά σχολεία σε όλη την Ελλάδα, επαναλαμβάνοντας το διάσημο πείραμα του αρχαίου Έλληνα μαθηματικού, αστρονόμου και φιλοσόφου.

Η φετινή δράση διοργανώθηκε από την Πανελλήνια Ένωση Υπευθύνων  Εργαστηριακών Κέντρων Φυσικών Επιστημών (ΠΑΝΕΚΦΕ).

1/9/1946: Οι Έλληνες καλούνται σε δημοψήφισμα και αποφασίζουν με ποσοστό 68% την επάνοδο του Βασιλιά Γεώργιου Β που βρίσκεται εξόριστος στη Βρετανία. Από την ψηφοφορία απέχει το ΚΚΕ.