Αρχική » Δραστηριότητες » Το Τουρκικό Προξενείο της Ρόδου ευχαριστεί το σχολείο μας

Το Τουρκικό Προξενείο της Ρόδου ευχαριστεί το σχολείο μας

Με αφορμή τον καταστροφικό σεισμό που έπληξε τη   γειτονική Τουρκία με τα χιλιάδες θύματα, το Γυμνάσιο ΛΤ Χάλκης ανέλαβε την  πρωτοβουλία και συγκεντρώθηκε μεγάλη  ποσότητα ανθρωπιστικού υλικού, το οποίο στάλθηκε στις σεισμόπληκτες περιοχές μέσω του Συλλόγου Μουσουλμάνων Ρόδου ” Η Αδελφοσύνη”.GOPR67181

Το Γενικό Προξενείο της Τουρκίας στη Ρόδο,  μέσω του Προξένου του κ. Salim  Kircaliali απέστειλε Ευχαριστήρια Επιστολή στο Γυμνάσιο Λ.Τ. Χάλκης “Σ. Φανουράκης”.

Με την ευκαιρία, ο Διευθυντής και ο Σύλλογος Διδασκόντων του σχολείου, ευχαριστούν θερμά τους μαθητές-μαθήτριες, τους γονείς και όλους τους κατοίκους της Χάλκης, που παρά τις δύσκολες συνθήκες που βιώνουν, ανταποκρίθηκαν με συγκινητικό τρόπο στην έκκληση για βοήθεια στον Τουρκικό λαό.

Ευχαριστηριο Τουρκικού Προξενείου Γυμνάσιο ΛΤ Χάλκης

Ιστορικό

28/2/1770: Ο Θεόδωρος Ορλόφ καταπλέει στη Μάνη και παρακινεί τους κατοίκους της να εξεγερθούν κατά των Τούρκων.