Αρχική » Γωνιά της Ευρώπης » Κουίζ – Παιχνίδια

Κουίζ – Παιχνίδια

Κουίζ για την Ευρωπαϊκή Ένωση:

• Κουίζ
  • Climate & Energy Quiz Πάρε μέρος σε αυτό το κουίζ για τα ζητήματα που αφορούν το κλίμα και γίνε ήρωας του κλίματος!
  • Τι ακριβώς γνωρίζεις για το ευρώ; Πάρε μέρος σε αυτό το κουίζ και ενημερώσου!
  • Science quiz
  • Κουίζ TogetherWeAreEUrope
  • Κουίζ: Η EΕ & ΕΓΩ Αυτό το κουίζ στο διαδίκτυο βοηθά τους μαθητές της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης να κατανοήσουν τις βασικές έννοιες της ΕΕ. Μπορεί να γίνει στο σχολείο ή στο σπίτι, σε υπολογιστή, ταμπλέτα ή έξυπνο τηλέφωνο.
  • Κουίζ της Eurostat Ποιοι υποστηρίζουν ότι οι στατιστικές είναι βαρετές; Με το διασκεδαστικό κουίζ της Eurostat θα ελέγξετε και θα αυξήσετε τις γνώσεις σας σχετικά με την ΕΕ μέσα από ενδιαφέρουσες πληροφορίες και αριθμούς. Ποιος είναι ο πληθυσμός της ΕΕ; Σε ποιο κράτος μέλος της ΕΕ υπάρχουν τα περισσότερα δάση; Ποιο αεροδρόμιο της ΕΕ είναι το πιο πολυσύχναστο;

Παιχνίδια για την Ευρωπαϊκή Ένωση

• Παιχνίδια Υπάρχουν τόσα πολλά να ανακαλύψεις για την Ευρωπαϊκή Ένωση! Διασκέδασε με αυτή τη σειρά παιχνιδιών και κουίζ. Υπάρχουν παιχνίδια για διαφορετικές ηλικιακές ομάδες και σε διαφορετικά επίπεδα, και κάθε παιχνίδι μπορεί να παιχτεί στο σπίτι ή στο πλαίσιο ενός σχολικού μαθήματος.

16/4/1972: Εκτοξεύεται από το Κέιπ Κένεντι της Φλόριντα το διαστημόπλοιο «Απόλλων 16» με κατεύθυνση τη Σελήνη