Ημερολόγιο Σχολικού έτους 2023-24

891011121314
22232425262728
2930

Ενημέρωση Γονέων-Κηδεμόνων για τις e-εγγραφές στα Δημόσια Λύκεια για το σχολικό έτος 2024-2025

Επιστολή προς Γονείς

Υπεύθυνη δήλωση 1

Υπεύθυνη δήλωση 2

Γνωριμία μαθητών του Δημοτικού με το Γυμνάσιο Αγριάς

Την Παρασκευή 19 Απριλίου επισκέφτηκαν το σχολείο μας οι τελειόφοιτοι μαθητές της ΣΤ’ Τάξης του Γεωργιάδειου 2ου Δημοτικού Σχολείου Αγριάς. Οι αυριανοί μαθητές του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να περιηγηθούν στις αίθουσες διδασκαλίας, στα Εργαστήρια, στη Βιβλιοθήκη και στους εξωτερικούς χώρους του σχολείου, ώστε να εξοικειωθούν με το περιβάλλον του, να ζήσουν το “κλίμα” του Γυμνασίου και να γνωρίσουν αρκετούς εκπαιδευτικούς. Με πρωτοβουλία της κας Καφίδα, για πρώτη φορά φέτος, τον ρόλο των “ξεναγών” των μαθητών του Δημοτικού ανέλαβαν με πολύ μεγάλη επιτυχία δύο μαθητές της Α’ τάξης. Οι τελευταίοι δεν περιορίστηκαν στα τυπικά, αλλά έδωσαν χρήσιμες συμβουλές για θέματα της καθημερινότητας του σχολείου, όπως τις απουσίες, το κυλικείο, τις εκδρομές κλπ, ενώ απάντησαν σε αρκετές ερωτήσεις των παιδιών της ΣΤ’ τάξης και έδωσαν ραντεβού για τον Σεπτέμβριο!

εικόνα Viber 2024 04 19 20 10 09 814 εικόνα Viber 2024 04 19 20 10 09 866

Εκδήλωση για την Πανελλήνια Σχολική ημέρα Φιλοζωίας

0001

IMG 20240404 093010 289
Exif_JPEG_420

εικόνα Viber 2024 04 04 13 35 39 400 εικόνα Viber 2024 04 04 13 35 39 429 εικόνα Viber 2024 04 04 13 35 39 332

Μετά την εκδήλωση οι μαθητές, μαζί με τους εκπαιδευτικούς, περιηγήθηκαν ανά τάξη σε τρεις περιοχές της Αγριάς και συμπλήρωσαν  χωρισμένοι ομάδες το σχετικό Φύλλο Εργασίας.

ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

Ενημέρωση για τον επαγγελματικό προσανατολισμό

DSF6657 editΤην Παρασκευή 29 Μαρτίου οι μαθητές της Γ’ Τάξης παρακολούθησαν την ομιλία του κ. Παναγιώτη Σταυρόπουλου με θέμα τον Σχολικό – Επαγγελματικό Προσανατολισμό. Μετά την ενημέρωση  ακολούθησε συζήτηση με τους μαθητές.

Ενδοσχολική επιμόρφωση εκπαιδευτικών

Την Παρασκευή 22.03.2024 στις 10.00 πραγματοποιήθηκε ενδοσχολική επιμόρφωση των εκπαιδευτικών του σχολείου μας στους διαδραστικούς πίνακες LG από τον κ. Τηλέμαχο Μαγαλιό, καθηγητή Πληροφορικής.

Διδακτικές επισκέψεις στο ΕΠΑΛ Αγριάς

Ολοκληρώθηκαν οι επισκέψεις των μαθητών της δευτέρας και της τρίτης τάξης του Γυμνασίου μας στο ΕΠΑΛ Αγριάς. Σε αυτές τις επισκέψεις οι μαθητές γνώρισαν τους τομείς του ΕΠΑΛ (διοίκησης και οικονομίας, υγείας και πρόνοιας, πληροφορικής, γεωπονίας). Με τη βοήθεια καθηγητών και μαθητών του ΕΠΑΛ επισκέφτηκαν τους αντίστοιχους χώρους και στο τέλος έφτιαξαν “μπάρες υγείας”.

Μπάρες 2024 60 Μπάρες 2024 110 1

«Ανάπτυξη – υλοποίηση από το Υπουργείο Υγείας δράσεων και παρεμβάσεων ευαισθητοποίησης και ενημέρωσης του μαθητικού πληθυσμού στο πλαίσιο της Αγωγής Υγείας σε Εθνικό Επίπεδο, για το σχολικό έτος 2023 – 2024»

Οι προγραμματισμένοι Θεματικοί Άξονες που θα παρουσιαστούν στο Γυμνάσιό μας από το ΤΟΜΥ Αγριάς τις επόμενες εβδομάδες είναι οι παρακάτω:

ΣΤ. Δράσεις και παρεμβάσεις ευαισθητοποίησης και ενημέρωσης στο πλαίσιο αγωγής υγείας για την «Προαγωγή ψυχικής υγείας παιδιού και εφήβου».

Παρέμβαση ΣΤ.1: «Αλκοόλ και νέοι

Παρέμβαση ΣΤ.3: «Τεχνικές χαλάρωσης για την πρόληψη και τον έλεγχο του στρες»

ΙΔ. Περιβάλλον και Υγεία

ΙΣΤ. «Διατροφική Αγωγή»

Το πρόγραμμα των παρεμβάσεων εδώ

Το σχετικό έγγραφο του Υπουργείου Υγείας εδώ

Διδακτική επίσκεψη σε επιχειρήσεις στην Α’ ΒΙ.ΠΕ. ΒΟΛΟΥ

Χωρίς τίτλο Χωρίς τίτλο2Την Τρίτη 27/02/2024 οι μαθητές της Β’ τάξης του Γυμνασίου Αγριάς, στο πλαίσιο του μαθήματος της Τεχνολογίας, επισκέφθηκαν αρχικά τη Συνεταιριστική Γαλακτοβιομηχανία ΕΒΟΛ. Εκεί ενημερώθηκαν για τη διαδικασία συγκέντρωσης και επεξεργασίας του γάλακτος από τις κτηνοτροφικές μονάδες της γύρω περιοχής, για τους ελέγχους που γίνονται σε όλα τα στάδια της διαδικασίας παραγωγής καθώς και για τον τρόπο και τον χρόνο διάθεσης όλων των προϊόντων της στην Ελληνική αγορά. Έπειτα από την αίθουσα ελέγχου της επιχείρησης ξεναγήθηκαν στους χώρους του εργοστασίου.

Στη συνέχεια επισκέφθηκαν την εταιρεία ESSENTIAL ORGANIC OILS η οποία παράγει φυτικά αιθέρια έλαια και εκχυλίσματα από βότανα και λουλούδια του Πηλίου. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να δοκιμάσουν έλαιο ρίγανης μέσα σε ρόφημα το οποίο μόλις είχε παραχθεί.

Eκπαιδευτική ενημέρωση με θέμα “Alzheimer – Ας γνωρίσουμε τη νόσο”

IMG 20240220 111223 284 1
Exif_JPEG_420

Την Τρίτη 20 Φεβρουαρίου επισκέφτηκαν για τρίτη φορά το σχολείο μας η κα Αποστολίνα Κωνσταντίνα, ψυχολόγος και η κα Τσιαμασφύρη Αίγλη, κοινωνική λειτουργός, εκ μέρους της Ελληνικής Εταιρείας Νόσου Αλτσχάιμερ και Συγγενών Διαταραχών Βόλου (ΕΕΝΑΣΔ). Έτσι, με τους μαθητές της Γ’ τάξης ολοκληρώθηκε η δράση ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης της σχολικής μας κοινότητας για το θέμα της νόσου Alzheimer, μετά την Α’ τάξη στις 25/01/24 και τη Β’ στις 08/02/24. Κατά τη διαδικασία της ενημέρωσης χορηγήθηκαν στην αρχή ερωτηματολόγια, για να ερευνηθεί κατά πόσον οι μαθητές γνωρίζουν τι σημαίνει Άνοια και αν μπορούν να εντοπίσουν κάποια βασικά χαρακτηριστικά της. Στη συνέχεια η παρουσίαση των ειδικών επιστημόνων είχε σκοπό να ενημερώσει τα παιδιά και να παρουσιάσει τρόπους διαχείρισης και επικοινωνίας με άτομα που πάσχουν από Άνοια. Στο τέλος οι μαθητές και οι μαθήτριες είχαν την ευκαιρία να υποβάλουν αρκετές ερωτήσεις για το θέμα.

Επίσκεψη μαθητών στο Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας

Χωροταξίας Παρουσίαση 11 Χωροταξίας Επίσκεψη 09

Την Τρίτη 13/2/24 , ομάδα μαθητών του σχολείου μας από τη Β΄ και Γ΄
τάξη, στο πλαίσιο της δράσης « Τα ρέματα της Αγριάς » , συνοδεία