16 Οκτωβρίου: Παγκόσμια Ημέρα Διατροφής

Αυτή την εβδομάδα ασχοληθήκαμε με τη διατροφή.

Μιλήσαμε για το πρωινό, μάθαμε για την διατροφική αξία του γάλακτος με αφορμή το κουκλοθέατρο “Μια σταγόνα θησαυρός” (ιστορία από το περιοδικό “Παράθυρο στην Εκπαίδευση του παιδιού”),  “αρμέξαμε” τη δική μας αγελάδα,  γνωρίσαμε τα γαλακτοκομικά προϊόντα, φτιάξαμε κρεμούλες και κάναμε μία εργασιούλα δημιουργικής γραφής: “Χύθηκε το γάλα κι έκανε μια λιμνούλα που μου μοιάζει με…” και τα παιδιά γράφουν ελεύθερα και όπως μπορούν ό,τι θέλουν!

jkfgb dfgil dsfgfk dxfhgjk fdhjhko fdhjkl fgluo fgtjk gjkjkl hlkj

IMG 20221029 131336 501 IMG 20221029 131436 332

Με τη βοήθεια του Ιππότη Πορτοκάλι που έσωσε την πριγκίπισσα Μηλίτσα από τα δόντια του Σκουληκοάρχοντα, γνωρίσαμε τα δυναμωτικά φρούτα που μας δίνουν βιταμίνες μέσα από το κουκλοθέατρο “Η αρπαγή της Μηλίτσας από τον Σκουληκοάρχοντα” (ιστορία από το περιοδικό “Σύγχρονο Νηπιαγωγείο”), φτιάξαμε μάσκες φρούτων, παίξαμε κινητικά παιχνίδια, δραματοποιήσαμε την ιστορία της Μηλίτσας και συμφωνήσαμε να τρώμε και στο σχολείο φρούτα!

IMG 20221029 131642 246IMG 20221018 155502 164IMG 20221104 103647 942IMG 20221104 103651 348

Μαζί με τον Άνκα, έναν μικρό εξωγήινο που επισκέπτεται τη γη και δοκιμάζει για πρώτη φορά τα γήινα φαγητά (ιστορία “Το ταξίδι του Άνκα” από το πρόγραμμα “ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΧΟΛΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ”, Πανεπιστήμιο Κρήτης, Τμήμα Ιατρικής, Τομέας Κοινωνικής Ιατρικής, Κλινική Προληπτικής Ιατρικής και Διατροφής ) μάθαμε ότι καλό  είναι να τρώμε από όλα τα είδη τροφίμων, γιατί καθένα μάς δίνει διαφορετικά θρεπτικά στοιχεία ,που είναι αναγκαία για τη σωστή λειτουργία του οργανισμού μας. Αφού λοιπόν γνωρίσαμε τις κατηγορίες τροφίμων, τις αντιστοιχίσαμε  με ένα χρώμα, συμφωνήσαμε  στο μεσημεριανό μας να “τρώμε ένα ουράνιο τόξο” και φτιάξαμε μία ωραία κατασκευούλα για να ενημερώσουμε και την οικογένειά μας, ώστε να μας βοηθάει να τρώει εβδομαδιαίως από όλα τα χρώματα του ουράνιου τόξου!

IMG 20221029 130956 893

Επίσης, επεξεργαστήκαμε διάφορους πίνακες με θέμα τα τρόφιμα (από το βιβλίο “Παίζω με πίνακες ζωγραφικής”, εκδ. Ε.ΡΩΣΣΗ): πόσα φαγώσιμα βλέπετε, νομίζετε ότι αρέσουν στο κορίτσι οι φράουλες, από όλα τα φαγητά που είναι στο τραπέζι ποιο σας αρέσει πιο πολύ, ποια λέτε να είναι η κυρία που ταΐζει τα παιδιά,  τρώει υγιεινά αυτό το παιδί, τι θα το συμβουλεύατε να τρώει κτλ. Στη συνέχεια συναρμολογήσαμε τα παζλ του βιβλίου.

.jpg .jpg .jpg .jpg