Δειγματική Διδασκαλία στα Μαθηματικά της Β΄ τάξης στο Γυμνάσιο Σκουτάρεως

Με στόχο την επαγγελματική ανάπτυξη των εκπαιδευτικών, την ανταλλαγή καλών πρακτικών και την αναβάθμιση της διδασκαλίας των Μαθηματικών, πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη  4 Μαρτίου 2020 στο Γυμνάσιο Σκουτάρεως, Δειγματική Διδασκαλία στα Μαθηματικά της Β’ Γυμνασίου και ειδικότερα στην Εφαπτομένη οξείας γωνίας. Η προετοιμασία και η υλοποίηση της παραπάνω δράσης έγινε από τις καθηγήτριες των μαθηματικών του σχολείου, Γλατσάκη Κρυσταλλένια, Σαββατιανού Μαρία και τον Συντονιστή Εκπαιδευτικού Έργου ΠΕ03 Καραβασίλη Γεώργιο, παρουσία συναδέλφων άλλων σχολικών μονάδων. Ευχαριστούμε πολύ τους συναδέλφους, Γλατσάκη Κρυσταλλένια, Σαββατιανού Μαρία για την προετοιμασία και υλοποίηση της εξαιρετικής διδασκαλίας και τους παριστάμενους συναδέλφους Σελερίδη Πρόδρομο, Γεωργίου Σουζάνα, Ταχυδρόμου Νικόλαο, Πασχαλίδου Χριστίνα και Βαρσάμη Ρούλα για την παρουσία τους και την εποικοδομητική κριτική τους. Αξίζουν επίσης θερμά συγχαρητήρια στα παιδιά του Β2 του Γυμνασίου Σκουτάρεως, των οποίων η συμμετοχή και η ανταπόκριση υπήρξε θετική και ενθουσιώδης.

Αντίστοιχο άρθρο έχει αναρτηθεί και στην ιστοσελίδα του σχολείου.

Το διδακτικό υλικό που χρησιμοποιήθηκε περιλαμβάνει: