Φεβ 14

Πληροφορική ώρα κώδικα 2013

Κάτω από (Τεχνολογικά νέα) από στις 08-02-2014

Πληροφορική Ώρα Κώδικα

Στο Γενικό Λύκειο Βόνιτσας στις 9-15 Δεκεμβρίου 2013 πραγματοποιήθηκε η παγκόσμια δράση Πληροφορική Ώρα Κώδικα. Η δράση ολοκληρώθηκε με επιτυχία και η συμμετοχή των μαθητών ήταν μεγάλη. Στους συμμετέχοντες δόθηκε πιστοποιητικό επιτυχούς παρακολούθησης.

Τι είναι η «Ώρα Κώδικα»;

Η διοργάνωση γίνεται από το Code.org (αναλυτικές πληροφορίες στο

) και απευθύνεται σε κάθε πολίτη με σκοπό να αντιληφθεί ότι μπορεί να αποκτήσει βασικές γνώσεις γύρω από την επιστήμη της πληροφορικής και να αναπτύξει ικανότητες δημιουργικότητας και καινοτομίας.

Η «Ώρα Κώδικα» είναι μια καθοδηγούμενη δραστηριότητα την οποία μπόρεσε να υλοποιήσει κάθε μαθητής/τρια οποιασδήποτε τάξης. Ένα σύνολο από τέτοιες ωριαίες δραστηριότητες δημιουργήθηκαν και ήταν διαθέσιμες σε μαθητές/τριες και καθηγητές/τριες. Τις δραστηριότητες τις υλοποίησαν οι μαθητές στη συγκεκριμένη εβδομάδα στο πλαίσιο της διδασκαλίας των μαθημάτων πληροφορικής.