Αρχείο ημέρας 12/05/2023

“Μαθαίνουμε Πρώτες Βοήθειες, Σώζουμε Ζωές” στο ΕΠΑΛ Γαράζου

Κατά τη Σχολική Χρονιά 2022-23, το ΕΠΑ.Λ. Γαράζου συμμετείχε για ακόμα μια χρονιά στο Πρόγραμμα «Μια Νέα Αρχή στα ΕΠΑ.Λ. – Σχέδια Δράσης» υλοποιώντας Σχέδιο δράσης με τίτλο “Μαθαίνουμε Πρώτες Βοήθειες, Σώζουμε Ζωές“.

Τα Σχέδια Δράσης, ως ένας από τους Πυλώνες του Προγράμματος «Μια Νέα Αρχή στα ΕΠΑ.Λ.» έχουν στόχο τον εμπλουτισμό της εκπαιδευτικής διαδικασίας στην Επαγγελματική Εκπαίδευση, την επαύξηση του κύρους και της ελκυστικότητάς της, την ανακατασκευή προκαταλήψεων και την εξωστρέφεια.

Φέτος, το σχέδιο δράσης “Μαθαίνουμε Πρώτες Βοήθειες, Σώζουμε Ζωές” περιελάμβανε δύο υποδράσεις:

1. Πρώτες Βοήθειες με ασφάλεια

Οι μαθητές, οι μαθήτριες και οι εκπαιδευτικοί του ΕΠΑ.Λ. Γαράζου ενημερώθηκαν για την εφαρμογή Πρώτων Βοηθειών και την αναγκαιότητά τους. Συμμετείχαν σε εκπαιδευτικές δράσεις με τις εκπαιδευτικούς ειδικοτήτων Νοσηλευτικής και Βρεφονηπιοκομίας του Τομέα Υγείας, Πρόνοιας και Ευεξίας του σχολείου μας καθώς και με εξειδικευμένους επαγγελματίες από το ΕΚΑΒ Ηρακλείου. Στη συνέχεια, δημιούργησαν υλικό προς ενημέρωση των εκπαιδευτικών και της ευρύτερης σχολικής κοινότητας και έκαναν επίδειξη βασικών πρωτοκόλλων των Πρώτων Βοηθειών.

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Λυδάκη Χαρίκλεια, Καραγρηγόρη Φωτεινή.

2. Πρώτες βοήθειες και φροντίδα νεογνού και βρέφους

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του ΕΠΑΛ Γαράζου ενημερώθηκαν και εκπαιδεύτηκαν, από τις εκπαιδευτικούς ειδικοτήτων Νοσηλευτικής και Βρεφονηπιοκομίας του Τομέα Υγείας, Πρόνοιας και Ευεξίας, στη βασική υποστήριξη ζωής νεογνού – βρέφους, στην ανταπόκριση σε πνιγμονή, και στις ασφαλείς πρακτικές φροντίδας. Στη συνέχεια, επιμελήθηκαν την παραγωγή ενημερωτικού υλικού. Ως μέρος της υποδράσης, μαθητές και μαθήτριες επισκέφθηκαν το Κέντρο Πρόληψης Π.Ε. Ρεθύμνου, συμμετέχοντας σε βιωματικές δράσεις.

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Καραγρηγόρη Φωτεινή, Λυδάκη Χαρίκλεια

Τα αποτελέσματα των δράσεων που υλοποιήθηκαν, παρουσιάστηκαν στην εκπαιδευτική κοινότητα του σχολείου μας σε εκδήλωση στις 12 Μάϊου 2023. Στο βίντεο που ακολουθεί, γίνεται μία σύντομη παρουσίαση του σχεδίου δράσης.

Ευχαριστούμε θερμά το ΕΚΑΒ Ηρακλείου και το Κέντρο Πρόληψης Π.Ε. Ρεθύμνου για τη συνεργασία. Επιπλέον είναι σημαντικό για εμάς να ευχαριστήσουμε τους μαθητές και τις μαθήτριες που συμμετείχαν. Ελπίζουμε η συμμετοχή τους να τους προσέφερε νέες δεξιότητες για τη ζωή τους και τους ευχόμαστε Καλή Πρόοδο!

Το πρόγραμμα “Μαθαίνουμε Πρώτες Βοήθειες, Σώζουμε Ζωές” υλοποιήθηκε κατά το σχολικό έτος 2022-23 στο πλαίσιο της Πράξης “Υποστήριξη και Διαχείριση των Σχεδίων Δράσης του έργου Μια Νέα Αρχή στα ΕΠΑΛ” μέσω του Επιχειρησιακού Προγράμματος “Ανάπτυξη Ανθρώπινου Δυναμικού, Εκπαίδευση και Δια Βίου Μάθηση” με τη συγχρηματοδότηση της Ελλάδας και της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

ΑΦΙΣΑ ΜΝΑΕ 2022 23
Η αφίσα του σχεδίου δράσης για το σχολικό έτος 2022-23

Ενημέρωση μαθητών και μαθητριών Γυμνασίου για τις σπουδές στο ΕΠΑ.Λ.

Κατά τον Απρίλιο και Μάιο της σχολικής χρονιάς 2022-23 και με στόχο την αποτελεσματική ενημέρωση και πληροφόρηση των μαθητών/τριών της Γ΄ τάξης Γυμνασίου, για τις πιθανές εκπαιδευτικές επιλογές σε ό,τι αφορά στην Επαγγελματική Εκπαίδευση, οι εκπαιδευτικοί του ΕΠΑ.Λ. Γαράζου σχεδίασαν και υλοποίησαν επισκέψεις σε Γυμνάσια της περιοχής.

Εκπρόσωποι από κάθε τομέα του σχολείου επισκέφθηκαν τα γυμνάσια της περιοχής και παρουσίασαν τη δομή και τη λειτουργία του ΕΠΑ.Λ., τους τομείς και τις ειδικότητες που περιλαμβάνει και τις επαγγελματικές ευκαιρίες που προσφέρει.

Μπορείτε κι εσείς να ενημερωθείτε για τους τομείς και τις ειδικότητες του ΕΠΑ.Λ. Γαράζου μέσα από την ιστοσελίδα του σχολείου.

IMG 646e4e1d3ff5ffa3cfb4e77646029190 V

20230504 121957

«Βιοποικιλότητα στον Μυλοπόταμο» ένα πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης από το ΕΠΑ.Λ. Γαράζου

Το πρόγραμμα περιελάμβανε εκπαιδευτικές επισκέψεις, εγγραφή στο Πανελλήνιο Δίκτυο Οικολογικών Σχολείων, δράσεις στο σχολείο και στην ευρύτερη περιοχή του Γαράζου, παρακολούθηση ειδικών διαδικτυακών μαθημάτων σχετικά με προστατευόμενες περιοχές και τη διατήρηση της βιοποικιλότητας, εκμάθηση χρήσης εφαρμογών για αναγνώριση φυτικών ειδών, δημιουργία διαδραστικής ιστοσελίδας σχετικά με τα είδη χλωρίδας και πανίδας της περιοχής και φυσικά, πολλές συζητήσεις και προβληματισμούς για το μέλλον του πλανήτη μας γενικότερα!

Τα αποτελέσματα του προγράμματος παρουσιάζονται στο ακόλουθο βίντεο:

το οποίο προβλήθηκε στην Γιορτή Μαθητικής Δημιουργίας στις 10/5/2023 με ιδιαίτερη επιτυχία!

Οι υπεύθυνες καθηγήτριες: Ντούρου Θεσσαλονίκη (Γεωπόνος), Σμπώκου Ειρήνη (Γεωπόνος) και Καταντωνάκη Μαρία (Χημικός) ευχαριστούν τους φορείς που συνεργάστηκαν και βέβαια τους μαθητές που συμμετείχαν και τους εύχονται Καλή Πρόοδο!

Αναδημοσίευση από rethemnosnews.gr