Αρχική » Δράσεις » «Βιοποικιλότητα στον Μυλοπόταμο» ένα πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης από το ΕΠΑ.Λ. Γαράζου

Το πρόγραμμα περιελάμβανε εκπαιδευτικές επισκέψεις, εγγραφή στο Πανελλήνιο Δίκτυο Οικολογικών Σχολείων, δράσεις στο σχολείο και στην ευρύτερη περιοχή του Γαράζου, παρακολούθηση ειδικών διαδικτυακών μαθημάτων σχετικά με προστατευόμενες περιοχές και τη διατήρηση της βιοποικιλότητας, εκμάθηση χρήσης εφαρμογών για αναγνώριση φυτικών ειδών, δημιουργία διαδραστικής ιστοσελίδας σχετικά με τα είδη χλωρίδας και πανίδας της περιοχής και φυσικά, πολλές συζητήσεις και προβληματισμούς για το μέλλον του πλανήτη μας γενικότερα!

Τα αποτελέσματα του προγράμματος παρουσιάζονται στο ακόλουθο βίντεο:

το οποίο προβλήθηκε στην Γιορτή Μαθητικής Δημιουργίας στις 10/5/2023 με ιδιαίτερη επιτυχία!

Οι υπεύθυνες καθηγήτριες: Ντούρου Θεσσαλονίκη (Γεωπόνος), Σμπώκου Ειρήνη (Γεωπόνος) και Καταντωνάκη Μαρία (Χημικός) ευχαριστούν τους φορείς που συνεργάστηκαν και βέβαια τους μαθητές που συμμετείχαν και τους εύχονται Καλή Πρόοδο!

Αναδημοσίευση από rethemnosnews.gr

ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ

Μάιος 2023

Σαν σήμερα

25/4/1850: Ο Πάουλ Γιούλιους φον Ρόιτερ, ιδρυτής του πρακτορείου ειδήσεων Reuters, χρησιμοποιεί 40 περιστέρια για να μεταφέρει στους πελάτες του το κλείσιμο των τιμών του χρηματιστηρίου.