Αρχείο ημέρας 16/05/2023

Το ΕΠΑΛ Γαράζου στη 2η Γιορτή Διαπολιτισμικότητας

d5d3a89c.jpeg

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α΄, Β΄ Λυκείου και της Τάξης Υποδοχής του σχολείου μας συμμετείχαν στη 2η Γιορτή Διαπολιτισμικότητας που διοργάνωσε στις 16.05.2023 η Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση Ρεθύμνου σε συνεργασία με σχολεία του Δήμου Ρεθύμνης (4ο Γυμνάσιο, Πειραματικό Λύκειο, Πειραματικό Γυμνάσιο & Πειραματικό Δημοτικό Πανεπιστημίου Κρήτης), την Περιφέρεια Κρήτης και τον Δήμο Ρεθύμνου στο «Σπίτι του Πολιτισμού» του Δήμου Ρεθύμνου.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες παρουσίασαν την αφίσα και τα πόστερ που δημιούργησαν με θέματα την Αλληλεγγύη και την Ειρηνική Συναδέλφωση των Λαών. Συγκεκριμένα, οι φωτογραφίες των πόστερ προέβαλαν το επιτακτικό αίτημα για την άρση των Ανισοτήτων στον Κόσμο, για την ενδυνάμωση της Αλληλεγγύης των λαών και για την παγίωση της Ειρήνης. Παράλληλα, οι μαθητές και οι μαθήτριες μέσα από τις δημιουργίες τους προώθησαν το μήνυμα για την ενθάρρυνση των διαπολιτισμικών ανταλλαγών και για την ανάπτυξη της διαπολιτισμικής ενσυναίσθησης όλων των πολιτών του Κόσμου.

Οι φωτογραφίες των πόστερ πλαισιώθηκαν από πολυγλωσσικά μηνύματα ειρηνικής συνύπαρξης και αλληλεγγύης των λαών (μηνύματα στην Ελληνική, την Αραβική, τη Γαλλική, την Αλβανική, την Τουρκική, την Ουκρανική γλώσσα, στα Χίντι και στα Πάστο). Η δυναμική της πολιτισμικής ετερογένειας των λαών αναδείχθηκε από την πολυχρωμία των πόστερ, ενώ η ανάγκη διαπολιτισμικής συνύπαρξης των λαών προβλήθηκε μέσα από τη σύνθεση των φωνών κορυφαίων ποιητών, εκπροσώπων της παγκόσμιας λογοτεχνίας, όπως είναι ο Παλαιστίνιος Mahmoud Darwish (πόστερ «Οι Σπείρες της Αλληλεγγύης»), οι Έλληνες ποιητές Ο. Ελύτης, Γ. Ρίτσος, Ν. Βρεττάκος (πόστερ «Το περιστέρι της Ειρήνης»).

Ευχαριστούμε την  Υπεύθυνη Σχολικών Δραστηριοτήτων της ΔΔΕ Ρεθύμνου, κα Κερασία Πετρογιάννη για τη διοργάνωση της ως άνω εκδήλωσης και τους μαθητές και τις μαθήτριες για τις δημιουργίες τους.

Στιγμιότυπο από 2η Γιορτή Διαπολιτισμικότητας
Στιγμιότυπο των αναρτημένων poster στη 2η Γιορτή Διαπολιτισμικότητας όπως το είδαμε στο Facebook

ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ

Μάιος 2023

Σαν σήμερα

29/3/1896: Ο Σπύρος Λούης ο πρώτος Έλληνας Ολυμπιονίκης στο μαραθώνιο των πρώτων σύγχρονων Ολυμπιακών Αγώνων.
Ο Λούης έτρεξε τον μαραθώνιο σε χρόνο 2 ώρες, 58 λεπτά και 50 δεύτερα.