Ηλεκτρονικές Αιτήσεις Εγγραφών, Ανανεώσεων Εγγραφών και Μετεγγραφών Περιόδου Σεπτεμβρίου 2024

Λήψη αρχείου

Προθεσμία από από τη Δευτέρα 2 Σεπτεμβρίου 2024 και ώρα 07.00 έως και την Πέμπτη 5 Σεπτεμβρίου 2024 και ώρα 23.59

Στο Φαράτσι το 37ο Αναπτυξιακό Συνέδριο Μυλοποταμιτών, το Σάββατο 17 Αυγούστου 2024

Το Σάββατο 17 Αυγούστου 2024, στο χωριό Φαράτσι της Κοινότητας Γαράζου, του Δήμου Μυλοποτάμου, πραγματοποιήθηκε το  37ο Αναπτυξιακό Συνέδριο Μυλοποταμιτών, με τη συμβολή και τη στήριξη του Φαρατσανού επιχειρηματία στην Αμερική Γιώργου Σιγανού (Μέγας Χορηγός Συνεδρίου).

Κεντρικό θέμα της πρώτης ενότητας ήταν : «Η Παιδεία ως απαραίτητο θεμέλιο και συστατικό ανάπτυξης». Στη δεύτερη ενότητα  επιχειρήθηκε να απαντηθεί το ερώτημα: «Μπορεί η παιδεία να αποτελέσει την κινητήριο δύναμη της τοπικής και εθνικής ανάπτυξης;». Ειδική αναφορά έγινε και σε δράσεις -πρωτοβουλίες για τη στήριξη της Τρίτης Ηλικίας.

Κατά τη διάρκεια του Συνεδρίου, η Πανελλήνια Πολιτιστική Ένωση Μυλοποταμιτών έχει θεσμοθετήσει να βραβεύει τους εισαχθέντες συντοπίτες της από τα Γενικά Λύκεια Ανωγείων, Περάματος, Πανόρμου, ΕΠΑΛ Γαράζου και Ρεθύμνης* στα Πανεπιστημιακά Εκπαιδευτικά Ιδρύματα (*Διευκρινίζουμε ότι στα Λύκεια Ρεθύμνου συμμετέχουν στη βράβευση οι μαθητές που αποφοίτησαν από αυτά και οι γονείς τους διαμένουν στις Τοπικές Κοινότητες της πρώην επαρχίας Μυλοποτάμου: Αρχαίας Ελεύθερνας, Ελεύθερνας, Έρφων, Πρίνου και Σκουλουφίων).

Από το ΕΠΑΛ Γαράζου  βραβεύτηκαν οι : Αφροδίτη Αρετίνη και Ανδρέας Μαστοράκης, απόφοιτοι σχολικού έτους 2022-2023.

Ειδικές τιμητικές διακρίσεις δόθηκαν σε εκείνους που συγκέντρωσαν το μεγαλύτερο αριθμό μορίων, ενώ δόθηκαν σε όλους τους εισαχθέντες ειδικοί έπαινοι και χρηματικά έπαθλα. εικόνα Viber 2024 08 19 15 28 53 890 εικόνα Viber 2024 08 19 15 28 54 196 εικόνα Viber 2024 08 19 15 29 30 056

Επιτυχόντες πανελλαδικών εξετάσεων ΕΠΑΛ 2024

Θερμά συγχαρητήρια στους/στις μαθητές – μαθήτριες , για την εισαγωγή τους στην τριτοβάθμια εκπαίδευση.

ΕΠΙΤΥΧΟΝΤΕΣ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΩΝ 2024

ΜΗΧΑΝΟΓΡΑΦΙΚΑ ΔΕΛΤΙΑ ΓΕΛ και ΕΠΑΛ 2024.

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2024-2025

ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΕΣ ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΕΓΓΡΑΦΗΣ, ΑΝΑΝΕΩΣΗΣ ΕΓΓΡΑΦΗΣ

& ΜΕΤΕΓΓΡΑΦΗΣ  ΣΕ ΓΕ.Λ. – ΕΠΑ.Λ. – Π.ΕΠΑ.Λ.

Από τις 27 Ιουνίου 2024 και ώρα 07:00 έως και τις 05 Ιουλίου 2024 και ώρα 23:59, όσοι/ες επιθυμούν να εγγραφούν, να ανανεώσουν την εγγραφή τους ή να μετεγγραφούν σε οποιαδήποτε τάξη Δημόσιων Ημερήσιων και Εσπερινών ΓΕ.Λ. -ΕΠΑ.Λ. και ημερήσιων Π.ΕΠΑ.Λ., θα μπορούν να υποβάλουν «Ηλεκτρονική Αίτηση» για το σχολικό έτος 2024-2025.

Οι αιτήσεις υποβάλλονται μέσω της εφαρμογής «e-εγγραφές», στην ηλεκτρονική διεύθυνση: https://e-eggrafes.minedu.gov.gr ή μέσω της διαδικτυακής πύλης: https://www.gov.gr/ipiresies/ekpaideuse/eggraphe-se-skholeio/eggraphe-ananeose-eggraphes-se-geniko-kai-epaggelmatiko-lukeio συμπληρώνοντας όλα τα απαραίτητα στοιχεία.

*********************************************************************************************

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ, ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ

ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑΣ, ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ

ΓΕΝΙΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΣΠΟΥΔΩΝ ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑΣ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ

Yπόψιν : Συλλόγων Γονέων και Κηδεμόνων – Γονέων

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΣΕ ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ

Η Εταιρεία Περιφερειακής Ανάπτυξης και Ψυχικής Υγείας (ΕΠΑΨΥ), καλεί τους Γονείς Μαθητών Α’θμιας κ Β’θμιας εκπαίδευσης, σε Διαδικτυακή Εκπαίδευση με Τίτλο : BRAVE TALK, στα πλαίσια της Καμπάνιας  BRAVE TOGETHER : Μια παγκόσμια πρωτοβουλία για την υποστήριξη όλων όσων αντιμετωπίζουν δυσκολίες που σχετίζονται με το άγχος και την κατάθλιψη. Σε συνεργασία με την κοινότητα των ειδικών ψυχικής υγείας που διαθέτουμε, δημιουργήσαμε εργαλεία υποστήριξης που βοηθούν στον εντοπισμό των σημαδιών, τον τρόπο άσκησης αυτοφροντίδας και την αναζήτηση βοήθειας.

Παρασκευή 07/06/2024

Δηλώσεις συμμετοχής :

Θεωρούμε ότι είναι μία καλή ευκαιρία για τους γονείς να συμμετέχουν σε αυτή την διαδικτυακή εκπαίδευση μέσω της οποίας θα εμπλουτίσουν τις γνώσεις τους, μαθαίνοντας να εντοπίζουν δυσκολίες ψυχικής υγείας στους ιδίους και στο περιβάλλον τους καθώς τον τρόπο προσέγγισης αυτών των ατόμων και τον τρόπο που μπορούν να τους συνομιλήσουν γι’ αυτή την δυσκολία.

Η εκπαίδευση είναι εντελώς δωρεάν.

Περισσότερες πληροφορίες για το πρόγραμμα εδώ : Brave Together: Μία παγκόσμια πρωτοβουλία της Maybelline

Τηλέφωνο επικοινωνίας : 2108056920 (Εμμανουέλα Σφακιανάκη)

Eμμανουέλα Σφακιανάκη
Γραμματεία Κεντρικής Διοίκησης
Σαλαμίνος 36, Μαρούσι, Αττική, Τ.Κ. 151 24

Πρόγραμμα προαγωγικών και απολυτηρίων εξετάσεων Ιουνίου 2024

Ευχές.

Λήψη αρχείου

Διαχείριση του άγχους και ψυχολογική υποστήριξη των υποψηφίων και των οικογενειών τους.

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ – Ημερίδες Ενημέρωσης

Ευχαριστήριο

Το ΕΠΑΛ Γαράζου, ευχαριστεί θερμά την ψυχολόγο κα. Κονοφάου Καλλιόπη, για την εξαιρετική ενημέρωση με θέμα  « Πώς να θέτω όρια χωρίς να διακινδυνεύω τη σχέση μου με το παιδί», που πραγματοποιήθηκε στη σχολική μας μονάδα, την Παρασκευή 19 Απριλίου 2024 και ώρα 17-19, στα πλαίσια του προγράμματος του Δήμου Μυλοποτάμου,  «Χτίζοντας γέφυρες επικοινωνίας με τα παιδιά». Οι πολύτιμες συμβουλές και κατευθυντήριες οδηγίες που μοιράστηκε  ήταν ζωτικής σημασίας και θα βοηθήσουν τους γονείς να βελτιώσουν την επικοινωνία τους με τα παιδιά τους προωθώντας έναν υγιές και ανοικτό διάλογο.

Εκφράζουμε την εκτίμησή μας για την εμπεριστατωμένη προσέγγιση και τη συμβολή της κας. Κονοφάου στην προαγωγή της υγιούς επικοινωνίας και συνεργασίας μεταξύ γονέων και παιδιών.

Επίσης ευχαριστούμε θερμά τον αντιδήμαρχο παιδεία του Δήμου Μυλοποτάμου κο. Μιχόπουλο, για την οργάνωση της παραπάνω εσπερίδας και για τη συμμετοχή του.20240419 172942 IMG c8786801650641e1881be143db6775ab V 20240419 172923