Επίσκεψη σε ΜΜΕ των μαθητών της Ε και της ΣΤ τάξης.

Τον λαμπερό κόσμο της τηλεόρασης, του ραδιοφώνου και της εφημερίδας είδαν από κοντά οι μαθητές της Ε’  και της ΣΤ’  τάξης του Σχολείου μας.

Οι μαθητές με τους δασκάλους τους κυρίους Ευάγγελο Παπουτσάκη και Δημήτριο Γάτσιο, ξεναγήθηκαν με λεπτομέρεια από το κ. Γιώργο Χυντηράκη,  συνεργάτη εδώ και χρόνια της εταιρίας Ίκαρος ραδιοτηλεοπτικές επιχειρήσεις. Είδαν από κοντά τα τηλεοπτικά πλατό γνωστών εκπομπών του Κρήτη tv, το πλατό του δελτίου ειδήσεων, ενώ έμαθαν τα μυστικά της καλής παρουσίασης μπροστά από τον τηλεοπτικό φακό.

Πέρασαν από τον ραδιοφωνικό σταθμό 9,84 και είδαν το Δημοσιογράφο Γιώργο Σαχίνη την ώρα της ζωντανής εκπομπής και τον ηχολήπτη κ. Νίκο Σφακιανάκη.

Επιπλέον κατέβηκαν στο πιεστήριο της εφημερίδας και είδαν από κοντά πως τυπώνεται μια εφημερίδα στο χαρτί, καθώς και τα δημοσιογραφικά γραφεία που προετοιμάζουν τις ειδήσεις.

Εξαιτίας και της ραδιοφωνικής τους δράσης, τα παιδιά παρακολούθησαν με μεγάλο  ενδιαφέρον την ξενάγηση και γύρισαν ενθουσιασμένα στο σχολείο!