Εβδομάδα Αθλητισμού

Εβδομάδα Σχολικού Αθλητισμού διοργάνωσε η ΔΙ.Π.Ε. ΆρταςΤην εβδομάδα 29/9-5/10/2023 το σχολείο μας συμμετείχε στην Εβδομάδα Αθλητισμού που διοργάνωσε η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Άρτας, στα πλαίσια του εορτασμού της 10ης Πανελλήνιας και Ευρωπαϊκής Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού. Με σύνθημα «Η Κίνηση δίνει Ζωή» και κύριο στόχο την ενεργοποίηση των μαθητών/τριών και την ενίσχυση του μαζικού αθλητισμού μέσα από οργανωμένες αθλητικές δράσεις, μαθητές όλων των τάξεων αγωνίστηκαν σε αθλήματα του στίβου, στο χάντμπολ, στο μπάσκετ, στο ποδόσφαιρο και στο βόλεϊ. Μέσα από τη συμμετοχή τους σε κοινά αγωνίσματα με συνομηλίκους τους από όλα τα σχολεία του νομού μας, οι μαθητές υιοθετούν θετικές κοινωνικές στάσεις και αξίες και μαθαίνουν την αξία του «ευ αγωνίζεσθαι».  Σημαντική ήταν η παρουσία στην εκδήλωση κορυφαίων αθλητών, όπως του Αντώνη Νικοπολίδη, του Μιχάλη Ρωμανίδη, του Ιωάννη Μπασιούκα, του Χρήστου Ζαρκαδά, της Βασιλικής Σχάρα, του Κωνσταντίνου Μιλιού και της Αλεξάνδρας Κολιντζίκης που με τις διακρίσεις τους σε εθνικό, ευρωπαϊκό και παγκόσμιο επίπεδο άλλά και με το ήθος τους αποτελούν πρότυπα για όλα τα παιδιά και κυρίως για τους επίδοξους νέους αθλητές.

1697785084809  protobathmia 2  IMG 20231004 095306