Οι μαθητές και οι μαθήτριες των δυο τμημάτων της Γ ταξης του σχολείου μας επισκέπτηκαν τη Δημόσια Κεντρική και Ιστορική Βιβλιοθήκη Κέρκυρας που στεγάζεται στο Παλαιό Φρούριο. Η κα Δήμητρα εξήγησε τους μαθητές/τριες την ιστορία της βιβλιοθήκης, καθώς και τον τρόπο που λειτουργεί. Ανέφερε πως η τοποθέτηση των βιβλίων γίνεται ανάλογα με το θέμα και …
Φεβρουάριος 2024 αρχείο
Επίσκεψη στο εργαστήριο ποτοποιίας Lazaris
Οι μαθητές και οι μαθήτριες των δύο τμημάτων της Γ ταξης του Δημοτικού Σχολείο Κυνοπιαστών επισκέφτηκαν το εργαστήριο ποτοποιίας “Λάζαρης” (Lazaris Distillery & Artisan Sweets) . Η κα Κωνσταντίνα Σκιαδοπούλου υποδέχτηκε τους μαθητές και τις μαθήτριες με μεγάλη χαρά. Αρχικά, ανέφερε την ιστορία του φυτού κουμκουάτ, καθώς και την επεξεργασία που γίνεται στο εργαστήριο, ώστε …
Μια φορά κι έναν καιρό στο λαογραφικό μουσείο…
Με αφορμή την ενότητα της Γλώσσας “Μες στο μουσείο”, η Β τάξη αποφάσισε να επισκεφτεί το Λαογραφικό Μουσείο Σιναράδων. Εκεί μας υποδέχτηκε ο κ.Μάκης, και μας ξενάγησε σε έναν χώρο πολύ προσεγμένο, όπου ο χρόνος είχε σταματήσει σε μια αλλοτινή εποχή. Οι μαθητές και οι μαθήτριες “ταξίδεψαν” χρόνια πίσω και είδαν πώς ήταν η καθημερινή …
Επίσκεψη στο πάρκο κυκλοφοριακής αγωγής
Την Αστυνομική Διεύθυνση Τροχαίας Κέρκυρας και συγκεκριμένα το πάρκο κυκλοφοριακής αγωγής επισκέφτηκαν οι μαθητές/τριες των δύο τμημάτων της Γ τάξης του Δημοτικού Σχολείου Κυνοπιαστών. Οι μαθητές/τριες είχαν την ευκαιρία μέσα από διάφορα διαδραστικά και βιωματικά παιχνίδια να μάθουν τη σημασία της σήμανσης και των κανόνων του Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας. Έμαθαν με βιωματικό τρόπο πώς να …