Αρχική » 2020

Αρχείο έτους 2020

ΕΚΤΑΚΤΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

Παγκόσμια Ημέρα για τα Δικαιώματα του παιδιού

Τα παιδιά έχουν δικαιώματα όπως και οι μεγάλοι!

Ας προστατέψουμε με κάθε τρόπο τα δικαιώματα των παιδιών, ώστε να ζουν με ελευθερία, ασφάλεια και αξιοπρέπεια!

Έχουμε ευθύνη όλοι!

Σύγχρονη Εξ’ αποστάσεως Εκπαίδευση

Ακολουθούν αναλυτικές οδηγίες για την είσοδό μαθητή

στη σύγχρονη εξ’ αποστάσεως εκπαίδευση μέσω Webex :

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ!!!

Δράσεις

Βεβαίωση Κυκλοφορίας Ανήλικου Μαθητή

Αγαπητοί γονείς

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως σήμερα, Παρασκευή 6 Νοεμβρίου 2020, δόθηκε σε όλους τους μαθητές/τριες μας συμπληρωμένη η Βεβαίωση Κυκλοφορίας Ανήλικου Μαθητή, ώστε να τη φέρει πάντα μαζί του σε περίπτωση ελέγχου λόγω της καραντίνας. Στη βεβαίωση αναγράφεται και ο Αρ. Μητρώου του κάθε μαθητή/τριας σε περίπτωση που τον χρειαστείτε για την εγγραφή του στο ΠΣΔ (εάν δεν την έχετε ήδη κάνει).

Καλό Σαββατοκύριακο!

Ευχαριστίες

Οδηγίες για την εγγραφή μαθητή/τριας στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο

Αγαπητοί γονείς,

Σε περίπτωση που δεν έχει πραγματοποιηθεί η εγγραφή στην ιστοσελίδα του ΠΣΔ, παρακαλούμε να προβείτε άμεσα στην εγγραφή μέσω του Αριθμού Μητρώου του μαθητή/τριας. Αν δεν το διαθέτετε, να επικοινωνήσετε με τη Διεύθυνση του Σχολείου.

Ακολουθούν αναλυτικές οδηγίες.

28η Οκτωβρίου 1940.

Μια επέτειος, ένας θρύλος, μια μνήμη κι ένα χρέος!

Εν όψει του εορτασμού της Εθνικής Εορτής της 28ης Οκτωβρίου, πραγματοποιήσαμε εκδηλώσεις εντός του κάθε τμήματος του σχολείου μας και στη συνέχεια έγινε η παράδοση της σημαίας από τη Διευθύντρια στη σημαιοφόρο του σχολείου μας, παρουσία της Δασκάλας τους, εκπροσώπων των εκπαιδευτικών και μαθητών του ΣΤ1 τμήματος.

Ευχόμαστε συγχαρητήρια στους μαθητές μας, καλή πρόοδο και πάντα επιτυχίες στη ζωή τους.

Η 28η Οκτωβρίου θα παραμείνει πάντα μια ζωντανή δύναμη κι ένα μεγάλο κεφάλαιο στην ιστορία του ελληνικού έθνους. Είναι χρέος και καθήκον μας να θυμόμαστε τις θυσίες των προγόνων μας. ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!!!

Εορτασμός 28ης Οκτωβρίου

Ιούνιος 2024

21/6/1913: Ο Ελληνικός Στρατός καταλαμβάνει το Κιλκίς.
O Ελληνικός στρατός μετά από σφοδρές μάχες στα χωριά Σκρα και Λαχανά εισέρχεται στην πόλη εκδιώχνοντας τους Βούλγαρους.

21/6/: Θερινό Ηλιοστάσιο
Στις 21 Ιουνίου είναι η μεγαλύτερη μέρα του χρόνου και η πρώτη επίσημη ημέρα του Καλοκαιριού. Η μέρα αυτή είναι γνωστή ως Θερινό Ηλιοστάσιο. Ο ήλιος στέκεται στο βορειότερο σημείο του ουρανού, έτσι όπως τον βλέπουμε και από τη χώρα μας. Από δω και πέρα, οι μέρες σιγά σιγά μικραίνουν και οι νύχτες μεγαλώνουν.