Εκπαιδευτική εκδρομή στην Αρχαία Ολυμπία.

Το σχολείο μας πραγματοποίησε τριήμερη εκδρομή στην Αρχαία Ολυμπία  από  3/6/2022 έως 5/6/2022, ως κληρωθέν σχολείο να εκπροσωπήσει την Εκπαιδευτική Περιφέρεια Θεσσαλίας, απόρροια της συμμετοχής του στις εκδηλώσεις της ΕΘΝΟΑ που υλοποιήθηκαν από 16 έως 20 Μαϊου 2022. Στις υπέροχες εγκαταστάσεις της Εθνικής Ολυμπιακής Ακαδημίας στη Αρχαία Ολυμπία οι 10 μαθητές και οι 2 συνοδοί εκπαιδευτικοί έζησαν πρωτόγνωρες εμπειρίες και συμμετείχαν στο πρόγραμμα όπου περιείχε την πρώτη μέρα κατάθεση στο μνημείο του Πιέρ Ντε Κουμπερτέν και επίσκεψη στο Αρχαιολογικό μουσείο και στον Αρχαιολογικό χώρο της Αρχαίας Ολυμπίας. Τη δεύτερη μέρα οι μαθητές υπό την καθοδήγηση παλαιών Ολυμπιονικών συμμετείχαν βιωματικά και γνώρισαν Ολυμπιακά αθλήματα, όπως το cross hoping, laser run, άλματα, ρίψεις, χάντμπολ, άρση βαρών, δρόμους και ρίψεις και επισκέφθηκαν το ιστορικό αρχείο της Οργανωτικής Επιτροπής Ολυμπιακών αγώνων το 2004. Τη τρίτη μέρα στα πλαίσια της Παγκόσμιας ημέρας Περιβάλλοντος, επισκέφθηκαν το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης  στο Κούμανι και περπάτησαν στο δάσος της Φολόης, υλοποιώντας και μια δράση καθαρισμού του δάσους από τα σκουπίδια. Οι μαθητές από αυτό το εκπαιδευτικό τριήμερο αποκόμισαν πλούσιες εικόνες, ένοιωσαν τις αξίες και τις ιδέες που πρεσβεύει ο Ολυμπισμός, συζήτησαν με παλαιούς Ολυμπιονίκες και συμμετείχαν σε δράσεις που πιθανόν να τους μείνουν αξέχαστες και να χαρακτηρίσουν την ζωή τους.