Ένα Ολοήμερο εργαστήριο.

Οι μαθητές/τρίες του Ολοήμερου προγράμματος στο μάθημα πολιτιστικές δραστηριότητες, με τη βοήθεια της δασκάλας τους,απέδειξαν τα αποτελέσματα της συνεργατικότητας. Από διαφορετικές τάξεις και ηλικίες, συνεργάστηκαν για ένα κοινό σκοπό,που δεν ήταν άλλος από την κατασκευή μιας χριστουγεννιάτικης αφίσας. Τα ψαλίδια, οι κόλλες και τα χαρτόνια πήραν <φωτιά> και το αποτέλεσμα  θαυμάσιο !!!!!!!

V V

V   IMG 448b277cd8e562acd05b5ac57e616eaf V

Πυρκαγιές στο δάσος και τα ζώα.

Οι μαθητές/τρίες της Β΄ τάξης στο εργαστήρι δεξιοτήτων και στη θεματική ενότητα <Φροντίζω το Περιβάλλον>,δούλεψαν με τη δασκάλα τους στην ενότητα που έχει να κάνει με την καταστροφή της χλωρίδας και της πανίδας από τις πυρκαγιές για τις οποίες μεγάλο μερίδιο ευθύνης έχει ο άνθρωπος. Αφού μελέτησαν την πανίδα της περιοχής τους, κατασκεύασαν ένα αραχνόγραμμα με την αλυσίδα που συνδέει τα πτηνά με την χλωρίδα και συμπέραναν ότι όταν κοπεί η αλυσίδα από ανθρώπινη παρέμβαση, καταστρέφεται και το περιβάλλον.

.jpg .jpg

Δίνουμε ζωή στα σκουπίδια μας.

Οι μαθητές/τρία της Α΄ τάξης στο εργαστήρι δεξιοτήτων με θεματική <Φροντίζω το περιβάλλον>, με τη βοήθεια της δασκάλας τους, απέδειξαν για μια ακόμη φορά ότι τίποτα δεν πάει χαμένο. Πήραν ένα μεγάλο χρησιμοποιημένο κομμάτι  χαρτόνι και με αυτό ξεδίπλωσαν την δημιουργικότητά τους μεταμορφώνοντάς το σε πανέμορφα ημερολόγια. Έδειξαν αυτό που έμαθαν στο εργαστήριο ότι ανακύκλωση δεν είναι μόνο κάνω το σκουπίδι πρώτη ύλη, αλλά μπορώ να δώσω στο σκουπίδι νέα ζωή και νέα χρήση.

V  VVV V