Εγγραφές μαθητών/μαθητριών στην Πρώτη ( Α΄) Τάξη

Αγαπητοί γονείς,

Σύμφωνα  την παρ. 4 του άρθρου 7 του Π.Δ. 79/2017  και  όπως αυτή τροποποιήθηκε με την παρ. 2 του άρθρου 44 του ν. 4777/2021  οι   εγγραφές  των μαθητών/τριών που θα φοιτήσουν στην Πρώτη  ( Α΄) Τάξη του Δημοτικού Σχολείου κατά το σχολικό έτος 2021 – 2022 θα πραγματοποιηθούν από 1 έως 20 Μαρτίου 2021 .

Κατά το σχολικό έτος  2021-22 στην Α΄ Τάξη θα φοιτήσουν τα παιδιά τα οποία γεννήθηκαν από 1-1-2015 έως και 31-12-2015.

Τα  απαιτούμενα δικαιολογητικά εγγραφής είναι τα εξής :

α. Πιστοποιητικό Γέννησης Δήμου

Διευκρινίζεται ότι  το εν λόγω δικαιολογητικό  αναζητείται από τις σχολικές μονάδες μέσω του Πληροφοριακού Συστήματος  myschool και ως εκ τούτου  δεν απαιτείται η προσκόμισή του  από τους γονείς.

β. Βιβλιάριο Υγείας  του Παιδιού  ή προσκόμιση άλλου στοιχείου,  από το οποίο να  αποδεικνύεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια.

γ. Το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (Α.Δ.Υ.Μ.)

δ. Αποδεικτικό στοιχείο, από το οποίο διαπιστώνεται η διεύθυνση κατοικίας του/της  μαθητή/-τριας.

ε. Βεβαίωση  φοίτησης – παρακολούθησης νηπιαγωγείου. (Δεν απαιτείται δική σας ενέργεια, γιατί θα  παραληφθούν  ομαδικά  από το Νηπιαγωγείο φοίτησης των παιδιών).

!!! Προγραμματίζοντας τις ενέργειές σας, παρακαλούμε, να έχετε υπόψη σας ότι :

• Οι αλλοδαποί μαθητές  εγγράφονται με Ληξιαρχική Πράξη Γέννησης  ή ομοειδές πιστοποιητικό, το οποίο πρέπει να είναι επίσημα μεταφρασμένο.
  • Το Α. Δ. Υ. Μ. , μπορεί να κατατεθεί με την  έναρξη του επομένου σχολικού έτους 2021-2022,  τον Σεπτέμβριο, ώστε να έχετε διαθέσιμο χρόνο για τη συμπλήρωσή του.
  • Όλα τα απαραίτητα έντυπα ( Αίτηση  Εγγραφής,  Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή  και Αίτηση – Δήλωση συμμετοχής στο Ολοήμερο Πρόγραμμα, εάν επιθυμείτε τη συμμετοχή του παιδιού σας σε αυτό)  θα σας δοθούν από τη σχολική μονάδα κατά την προσέλευσή σας στο σχολείο.
  • Όσοι γονείς δεν επιθυμούν να προσέλθουν στο σχολείο,  μπορούν να «κατεβάσουν» τα απαραίτητα δικαιολογητικά και  στη συνέχεια να  αποστείλουν  ό,τι χρειάζεται  ηλεκτρονικά ή ταχυδρομικά, αφού επικοινωνήσουν τηλεφωνικά μαζί μας.

ΑΙΤΗΣΗ ΕΓΓΡΑΦΗΣ – ΚΑΡΤΕΛΑ ΑΤΟΜΙΚΩΝ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ

ΑΤΟΜΙΚΟ ΔΕΛΤΙΟ ΥΓΕΙΑΣ ΜΑΘΗΤΗ

ΑΙΤΗΣΗ – ΔΗΛΩΣΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ  ΣΤΟ  ΟΛΟΗΜΕΡΟ

• Καλό είναι, οι διαδικασίες εγγραφής να έχουν ολοκληρωθεί μέσα στο καθορισμένο χρονικό διάστημα .

Παρακαλούμε πολύ,  να προσέρχεστε στο σχολείο, αφού έχει  προηγηθεί σχετική τηλεφωνική προσυνεννόηση, κατά την οποία θα καθορίζουμε  από κοινού την ώρα προσέλευσής σας, λαμβάνοντας όλα τα απαραίτητα  μέτρα προφύλαξης κατά της διασποράς του κορωνοϊού.

Για οποιαδήποτε απορία σας επικοινωνήστε με τη σχολική μονάδα, θεωρώντας υποχρέωση και χαρά  μας την ενημέρωση και την εξυπηρέτησή σας.

Επικοινωνία: 22620-98277(Τηλέφωνο Σχολείου)  ή 6980126529 (κινητό Διευθυντή)  ή  στο  email του σχολείου dimkap@sch.gr

Ο  ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ

ΓΙΑΝΝΑΚΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ