Γιορτή Λήξης του Σχολείου μας

1000028621Με μια όμορφη εκδήλωση με θεατρικό, χορούς και μουσική έκλεισε και η φετινή σχολική χρονιά για το Δημοτικό Σχολείο Καπαρελλίου!

Συγχαρητήρια στα παιδιά για την άρτια παρουσίασή τους, στους δασκάλους που κόπιασαν να τα προετοιμάσουν και σε όλους όσους συμμετείχαν στην ετοιμασία της εκδήλωσης!

Πρόσκληση στη γιορτή λήξης του σχολείου μας

20240612 060317

Το Δημοτικό Σχολείο Καπαρελλίου σας προσκαλεί στη γιορτή λήξης που θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 13 Ιουνίου και ώρα 20:00 στο θεατράκι της πλατείας του χωριού μας. Θα χαρούμε να μας τιμήσετε με την παρουσία σας!!

Εκδρομή του σχολείου μας στον αρχαιολογικό χώρο των Δελφών, στην Ιτέα και στο Γαλαξίδι

pixlr 20240613135131024

Την Τετάρτη 5 Ιουνίου οι μαθητές/τριες του σχολείου μας, συνοδευόμενοι από τους κηδεμόνες τους, είχαν την ευκαιρία να επισκεφτούν τον αρχαιολογικό χώρο των Δελφών, με σκοπό να γνωρίσουν και να μάθουν για τα αρχαιολογικά ευρήματα του τόπου μας και να έρθουν σε επαφή με την πολιτιστική μας κληρονομιά. Στη συνέχεια επισκέφτηκαν την Ιτέα, την όμορφη παραλιακή κωμόπολη της Περιφερειακής Ενότητας Φωκίδας για φαγητό, ενώ η εκδρομή ολοκληρώθηκε με την επίσκεψη στο Γαλαξίδι, ένα γραφικό παραθαλάσσιο χωριό, για καφέ.

Εκπαιδευτική επίσκεψη στην παραλία του Αγίου Βασιλείου Καπαρελλίου

1000027981 1

Την Πέμπτη 30 Μαΐου οι μαθητές/τριες των Γ΄, Δ΄ και Ε΄ τάξεων του σχολείου μας με τους εκπαιδευτικούς τους επισκέφτηκαν την παραλία του Αγίου Βασιλείου Καπαρελλίου με σκοπό να προβούνε στον καθαρισμό της παραλίας. Η εκπαιδευτική δράση έγινε υπό την αιγίδα του Κ.Ε.Π.Ε.Α. Θήβας σε συνεργασία με το Δ.Σ. Πλαταιών. Με την συγκεκριμένη δράση οι μαθητές/τριες του σχολείου μας πέρασαν από την θεωρία στην πράξη, καθώς έφερε τα παιδιά σε επαφή με τη διαδικασία της ανακύκλωσης αλλά και το σεβασμό προς το περιβάλλον.

Εκπαιδευτική επίσκεψη στο βιωματικό πάρκο “Μια φορά κι έναν καιρό”

pixlr 20240612062209912 1

Την Παρασκευή 24 Μαΐου οι μαθητές/τριες του Δημοτικού Σχολείου Καπαρελλίου επισκέφτηκαν το βιωματικό θεματικό πάρκο “Μια φορά κι έναν καιρό” στον Αυλώνα, όπου είχαν την ευκαιρία να ζήσουν μια μοναδική ονειρική εμπειρία. Μέσα στα δέντρα και το πράσινο, τα παιδιά γνώρισαν από πρώτο χέρι τη ζωή στο παραδοσιακό χωριό μιας άλλης εποχής, διασκέδασαν με τα ζώα και έμαθαν πως να ζουν σε αρμονία με τη φύση. Ο νερόμυλος, το αλώνι, το πατητήρι, τα παραδοσιακά σπίτια και το καφενείο, το μποστάνι με τα αρωματική φυτά, οι στάβλοι με τα ζώα (ταύροι, πόνι, κουνέλια, κότες, κατσίκες, πρόβατα, παγώνια), έδωσαν στα παιδιά την ευκαιρία να γνωρίσουν πώς ήταν η αγροτική ζωή παλιά, τότε που οι παππούδες και οι γιαγιάδες αφηγούνταν παραμύθια δίπλα στην πυροστιά. Παράλληλα, με τις υποδομές κομπόστ, ανακύκλωσης και συλλογής βρόχινου νερού, τα παιδιά ήρθαν σε επαφή με οικολογικές πρακτικές που συμβάλλουν στη διαμόρφωση της περιβαλλοντικής τους συνείδησης. Τέλος, στο αθλητικό κέντρο «The Greeks» που βρίσκεται εντός του πάρκου, οι μαθητές/τριες του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να κάνουν με ασφάλεια τα σπορ που τους αρέσουν

Συμμετοχή του σχολείου μας στην αθλητική γιορτή ποδοσφαίρου

1000025569

Την Δευτέρα 20 Μαΐου οι μαθητές/τριες του σχολείου μας συμμετείχαν στην αθλητική γιορτή ποδοσφαίρου που πραγματοποιήθηκε στις αθλητικές εγκαταστάσεις Πελοπίδας Club στη Θήβα.

Επίσκεψη στο Γυμνάσιο Καπαρελλίου

1000025498

Την Πέμπτη 16/5 πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του προγράμματος μετάβασης η επίσκεψη της ΣΤ΄ τάξης του Δημοτικού Σχολείου μας στο Γυμνάσιο Καπαρελλίου.

Τα κάλαντα του Λαζάρου είπαν οι μαθητές του Δημοτικού Σχολείου Καπαρελλίου

1000025550

Την Παρασκευή 26 Απριλίου οι μαθητές/τριες του Δημοτικού Σχολείου Καπαρελλίου είπαν τα κάλαντα του Λαζάρου στο χωριό τους. Τα παιδιά αναβίωσαν ένα όμορφο παραδοσιακό έθιμο. Κρατώντας στα χέρια τους καλαθάκια, με αυγά και λουλούδια, τα οποία είχαν στολίσει μόνα τους καλωσόρισαν με τις μελωδίες τους το Πάσχα και σκόρπισαν σε όλους τους κατοίκους του χωριού τη χαρά και την αισιοδοξία! Όλοι τους ευχαρίστησαν θερμά τους μαθητές αλλά και το εκπαιδευτικό προσωπικό, τους ευχήθηκαν καλή πρόοδο με υγεία και καλό Πάσχα!

Πασχαλινές κατασκευές από την Β΄ τάξη

1000025567

Οι μαθητές/τριες της Β΄ τάξης του Δ.Σ. Καπαρελλίου την Πέμπτη 25 Απριλίου κατασκεύασαν τις πασχαλινές λαμπάδες τους και τα πασχαλινά καλαθάκια τους για τα κάλαντα του Λαζάρου, με υπεύθυνη την κ. Χρυσικού Βασιλική, το οποίο τους άρεσε πάρα πολύ!