Ο Σύλλογος Διδασκόντων του Δημοτικού Σχολείου Καπαρελλίου
σας εύχεται καλό καλοκαίρι!!!
Την Τετάρτη 5 Ιουνίου οι μαθητές/τριες του σχολείου μας, συνοδευόμενοι από τους κηδεμόνες τους, είχαν την ευκαιρία να επισκεφτούν τον αρχαιολογικό χώρο των Δελφών, με σκοπό να γνωρίσουν και να μάθουν για τα αρχαιολογικά ευρήματα του τόπου μας και να έρθουν σε επαφή με την πολιτιστική μας κληρονομιά. Στη συνέχεια επισκέφτηκαν την Ιτέα, την όμορφη παραλιακή κωμόπολη της Περιφερειακής Ενότητας Φωκίδας για φαγητό, ενώ η εκδρομή ολοκληρώθηκε με την επίσκεψη στο Γαλαξίδι, ένα γραφικό παραθαλάσσιο χωριό, για καφέ.
Την Πέμπτη 30 Μαΐου οι μαθητές/τριες των Γ΄, Δ΄ και Ε΄ τάξεων του σχολείου μας με τους εκπαιδευτικούς τους επισκέφτηκαν την παραλία του Αγίου Βασιλείου Καπαρελλίου με σκοπό να προβούνε στον καθαρισμό της παραλίας. Η εκπαιδευτική δράση έγινε υπό την αιγίδα του Κ.Ε.Π.Ε.Α. Θήβας σε συνεργασία με το Δ.Σ. Πλαταιών. Με την συγκεκριμένη δράση οι μαθητές/τριες του σχολείου μας πέρασαν από την θεωρία στην πράξη, καθώς έφερε τα παιδιά σε επαφή με τη διαδικασία της ανακύκλωσης αλλά και το σεβασμό προς το περιβάλλον.
Την Παρασκευή 24 Μαΐου οι μαθητές/τριες του Δημοτικού Σχολείου Καπαρελλίου επισκέφτηκαν το βιωματικό θεματικό πάρκο “Μια φορά κι έναν καιρό” στον Αυλώνα, όπου είχαν την ευκαιρία να ζήσουν μια μοναδική ονειρική εμπειρία. Μέσα στα δέντρα και το πράσινο, τα παιδιά γνώρισαν από πρώτο χέρι τη ζωή στο παραδοσιακό χωριό μιας άλλης εποχής, διασκέδασαν με τα ζώα και έμαθαν πως να ζουν σε αρμονία με τη φύση. Ο νερόμυλος, το αλώνι, το πατητήρι, τα παραδοσιακά σπίτια και το καφενείο, το μποστάνι με τα αρωματική φυτά, οι στάβλοι με τα ζώα (ταύροι, πόνι, κουνέλια, κότες, κατσίκες, πρόβατα, παγώνια), έδωσαν στα παιδιά την ευκαιρία να γνωρίσουν πώς ήταν η αγροτική ζωή παλιά, τότε που οι παππούδες και οι γιαγιάδες αφηγούνταν παραμύθια δίπλα στην πυροστιά. Παράλληλα, με τις υποδομές κομπόστ, ανακύκλωσης και συλλογής βρόχινου νερού, τα παιδιά ήρθαν σε επαφή με οικολογικές πρακτικές που συμβάλλουν στη διαμόρφωση της περιβαλλοντικής τους συνείδησης. Τέλος, στο αθλητικό κέντρο «The Greeks» που βρίσκεται εντός του πάρκου, οι μαθητές/τριες του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να κάνουν με ασφάλεια τα σπορ που τους αρέσουν
Την Παρασκευή 26 Απριλίου οι μαθητές/τριες του Δημοτικού Σχολείου Καπαρελλίου είπαν τα κάλαντα του Λαζάρου στο χωριό τους. Τα παιδιά αναβίωσαν ένα όμορφο παραδοσιακό έθιμο. Κρατώντας στα χέρια τους καλαθάκια, με αυγά και λουλούδια, τα οποία είχαν στολίσει μόνα τους καλωσόρισαν με τις μελωδίες τους το Πάσχα και σκόρπισαν σε όλους τους κατοίκους του χωριού τη χαρά και την αισιοδοξία! Όλοι τους ευχαρίστησαν θερμά τους μαθητές αλλά και το εκπαιδευτικό προσωπικό, τους ευχήθηκαν καλή πρόοδο με υγεία και καλό Πάσχα!