Ημερήσιο Άρθρα σχετικά με Μάιος th, 2018

Με τα παιδιά της Δ΄ τάξης του σχολείου μας διοργανώσαμε μία γιορτούλα, στα πλαίσια του μαθήματος της Ευέλικτης Ζώνης. Οι μαθητές έφεραν διάφορα αντικείμενα που συνδέονται με τον γαλλικό πολιτισμό, όπως γαλλικά κόμικς, μπλούζες με τον Πύργο του Άιφελ, ένα βιβλίο με Γάλλους εμπρεσιονιστές ζωγράφους, και ένα παραμυθάκι στη γαλλική γλώσσα. Γνώρισαν το νόμισμα της […]

Ευέλικτη Ζώνη

Με την Δ΄τάξη, στο μάθημα της Ευέλικτης ζώνης, διδαχθήκανε οι μαθητές για τον Γαλλικό Πολιτισμό (μνημεία, εορτές, διατροφικές συνήθειες, γλωσσικά δάνεια από τη γαλλική στην ελληνική κ.α.). Ανατέθηκαν εργασίες ανά ομάδες, φτιάξανε αφίσες με τα μνημεία της Γαλλίας καθώς και με λέξεις γαλλικές που χρησιμοποιούμε στην ελληνική γλώσσα!

Διαβάστε το πλήρες άρθρο »

Η Γιορτή της Μητέρας αλλά…… Γαλλικά!

Με τους μαθητές των τμημάτων των γαλλικών, φτιάξαμε κάρτες για την γιορτή της μητέρας με τις αντίστοιχες ευχές στα γαλλικά!

Διαβάστε το πλήρες άρθρο »

ΚΑΡΤΕΣ ΠΑΣΧΑΛΙΑΤΙΚΕΣ ΜΕ ΕΥΧΕΣ ΣΤΑ ΓΑΛΛΙΚΑ!