Με τα παιδιά της Δ΄ τάξης του σχολείου μας διοργανώσαμε μία γιορτούλα, στα πλαίσια του μαθήματος της Ευέλικτης Ζώνης.

Οι μαθητές έφεραν διάφορα αντικείμενα που συνδέονται με τον γαλλικό πολιτισμό, όπως γαλλικά κόμικς, μπλούζες με τον Πύργο του Άιφελ, ένα βιβλίο με Γάλλους εμπρεσιονιστές ζωγράφους, και ένα παραμυθάκι στη γαλλική γλώσσα.

Γνώρισαν το νόμισμα της Γαλλίας, πριν το ευρώ, δηλαδή το «γαλλικό φράγκο» και παρατήρησαν ότι πάνω του ήταν χαραγμένο το κεντρικό σύνθημα της  Γαλλικής Επανάστασης του 1789, το τρίπτυχο «Ελευθερία, Ισότητα, Αδελφότητα».

Τέλος μία μαθήτρια έφερε μία κατασκευή του Πύργου του Άιφελ από σιλικόνη, που το έφτιαξε ο αδερφός της, μαθητής της ΣΤ΄ τάξης !

Κλείσαμε τη γιορτούλα, με τους μαθητές να γεύονται γαλλικά γλυκά, όπως σου, προφιτερόλ, πτιφουρ, μον αμούρ, μηλόπιτα, μιλ φέιγ, κρουασάν, μαρέγκες κτλ. και να χορεύουν στους ρυθμούς γαλλικών τραγουδιών.