Ε΄ τάξη

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Μαρία Κουμπούρα

Bienvenue !

Σας καλωσορίζω στη σελίδα των Γαλλικών του σχολείου μας! Σε αυτόν τον χώρο, θα δημοσιεύονται σε εβδομαδιαία βάση δραστηριότητες και προτεινόμενο υλικό για το μάθημά μας.

Τα μαθήματα των επόμενων εβδομάδων μπορείτε να τα βρείτε κάνοντας κλικ στον παρακάτω σύνδεσμο:

Ηλεκτρονική τάξη Γαλλικών Ε΄τάξης

2η εβδομάδα (χρονική περίοδος 30-3-20 έως 3-4-20)

Bonjour, les enfants ! Comment ça va ?

Ça va très bien pour moi !

Και είμαι πολύ καλά αφού έχουμε για δεύτερη εβδομάδα τη δυνατότητα να «μιλήσουμε». Επειδή όμως σας θέλω πιο ενεργούς, αποφάσισα να σας στείλω την ηλεκτρονική μου διεύθυνση για να «ακούσω» και σας!

Voilà : mariakom283@gmail.com

Από δω και πέρα, ό,τι θελήσετε να μου πείτε, από το πώς είστε μέχρι αν σας άρεσε αυτό που κάναμε την προηγούμενη εβδομάδα ή κάποια καλή ιδέα που μπορεί να κατεβάσει το μυαλουδάκι σας, στείλτε μου ένα μέιλ και απλά πείτε την! Μόνο μην ξεχάσετε να αναφέρετε ονοματεπώνυμο, γιατί, ξέρετε, πολλά σχολεία, πολλοί μαθητές!

Από αυτή την εβδομάδα θα ξεκινήσουμε μία μικρή επανάληψη σε ό,τι έχουμε δει για να κρατηθούμε ζεστοί μέχρι την επόμενη φορά που θα τα πούμε από κοντά! Μην ξεχνάτε να πατάτε σε κάθε πλαίσιο που εμφανίζεται για να ανοίξει η δραστηριότητα και να δείτε την εκφώνηση.

Καλή δύναμη!

1η εβδομάδα (χρονική περίοδος 24-3-20 έως 29-3-20)

Δραστηριότητα:

Θα παρακολουθήσουμε την ταινία του Alfred Lamorisse Le ballon rouge (1956). (Απλά πατήστε πάνω στον τίτλο με τα πράσινα γράμματα)

Λίγα λόγια για την ταινία:

Ένα κόκκινο μπαλόνι ακολουθεί ένα αγοράκι στους δρόμους του Παρισιού. Ακολουθήστε το κι εσείς κι ανακαλύψτε μαζί του τις γειτονιές του Παρισιού, αφουγκραστείτε τους λιγοστούς ήχους της γλώσσας, νιώστε τη δύναμη της αγάπης και της φιλίας που δένει το αγόρι και το μπαλόνι. Μιας φιλίας που δίνει απλόχερα χρώμα στη ζωή κι ανοίγει το δρόμο για το όνειρο.

Η ταινία κέρδισε τον Χρυσό Φοίνικα στις Κάννες, το φεστιβάλ γαλλικού κινηματογράφου, και το Όσκαρ σεναρίου το 1956. Θεωρείται μια κλασική φαντασία και μία από τις καλύτερες παιδικές ταινίες όλων των εποχών.

Ακολουθούν δύο δραστηριότητες με αφορμή την ταινία. Μπορείτε να επανέλθετε στις δραστηριότητες και να τις επαναλάβετε όσες φορές θέλετε.

Απολαύστε την!