“Το γιατί το παιδιών φέρνει την ελπίδα”

Συγγραφέας: ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΕΞΑΜΙΛΙΩΝ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ | Κατηγορία ΑΡΘΡΑ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2017-2018 | , στις 28-11-2017

Στις 28 Νοεμβρίου οι μαθητές της Γ’ τάξης του σχολείου μας επισκέφθηκαν την Δανειστική Βιβλιοθήκη του Πολιτιστικού Συλλόγου Εξαμιλίων και παρακολούθησαν την θεματική εκδήλωση βασισμένη στο βιβλίο του Βαγγέλη Ηλιόπουλου ΤΟ ΓΙΑΤΙ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΦΕΡΝΕΙ ΤΗΝ ΕΛΠΙΔΑ.
Οι μικροί μαθητές , κατά την διάρκεια της εκδήλωσης ,  βοήθησαν να ζωντανέψουν οι σελίδες του βιβλίου καταφέρνοντας έτσι να ακολουθήσουν όλοι μαζί το ΓΙΑΤΙ από χώρα σε χώρα, να εκφράσουν τις αθώες και ουσιαστικές απορίες των παιδιών του κόσμου και να φέρουν εν τέλει την πολυπόθητη ΕΛΠΙΔΑ! Το ΓΙΑΤΙ πέρασε από τα χέρια των παιδιών και έγινε καράβι, έγινε σαΐτα, έγινε ΕΛΠΙΔΑ-ΕΥΧΗ, που κολλήθηκε στο κολάζ, δημιουργώντας στο τέλος το δικό τους σύμπαν από ευχές!
Ήταν μια μέρα γεμάτη σκέψεις, χαμόγελα και ΕΛΠΙΔΑ!