Ειδικό Δημοτικό Σχολείο Σκιάθου  "Αλέξανδρος Παπαδιαμάντης"

Ημέρα: 5 Δεκεμβρίου 2021

Ανακύκλωση και Προσφορά…

Η εταιρεία Recyclink Δόν Δαλεζίου 25Α, για μια ακόμη φορά υποστηρίζει το σχολείο μας προσφέροντας χωρίς κόστος μελάνια για τους εκτυπωτές.

Η δέσμευση του σχολείου στην ανακύκλωση και την επαναχρησιμοποίηση των διάφορων αντικειμένων βρίσκει υποστηρικτές στο πρόσωπο ατόμων και εταιρειών με υψηλό αίσθημα κοινωνικής ευθύνης.

20211203 111757

Ευχαριστούμε.

Το Παζάρι μας ομορφαίνει ΙΙ

Όμορφοι άνθρωποι φτιάχνουν όμορφα αντικείμενα και μας τα χαρίζουν για το Παζάρι μας,

Έτσι και η κυρία Αμαλία Γαβράνη μας χάρισε αυτά τα καταπληκτικά στολίδια από κλωστή φτιαγμένα με το βελονάκι.

DSCN0383

DSCN0384

DSCN0385

DSCN0386

DSCN0380

Πόσος κόπος και μεράκι. Ομορφιά και καλό γούστο, θα στολίσει το δέντρο όποιου τα διαλέξει.

Την ευχαριστούμε.

Το Χριστουγεννιάτικο Παζάρι μας πλουτίζει Ι

Οι φίλοι του σχολείου μας ετοιμάζουν όμορφες κατασκευές και μάς τις δωρίζουν για το Παζάρι των Χριστουγέννων.

Η φίλη μας Μαριέττα Ρένεση μας έστειλε και άλλου σελιδοδείκτες.

Τι όμορφοι που είναι!!!!

DSCN0426

Μας έστειλε και ένα μυρωδάτο πορτοκάλι και μοσχοβόλησε Χριστούγεννα το σχολείο.

Ευχαριστούμε!!!!

Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία

Την Παρασκευή 3 Δεκεμβρίου 2021 το προσωπικό του σχολείου μας οργάνωσε και παρουσίασε στους μαθητές σειρά δραστηριοτήτων για την Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία.

Με αφορμή μία ενότητα του βιβλίου της Γλώσσας της Γ΄ Δημοτικού οι μαθητές παρακολούθησαν προβολή video, και άκουσαν την αφήγηση της ιστορίας της μικρής Αργυρώς που βρίσκεται σε αναπηρικό καροτσάκι, αυτό όμως καθόλου διαφορετική δεν την κάνει, καθώς έχει τις ίδιες ανάγκες, τις ίδιες ανησυχίες, νιώθει και ονειρεύεται με τον ίδιο τρόπο όπως κάθε παιδί.

DSCN0393

DSCN0394

Στη συνέχεια οι μαθητές ζωγράφισαν και συζήτησαν για τα συναισθήματα πραγματοποιώντας δράσεις σε διαδικτυακή εφαρμογή.

DSCN0403

DSCN0411

Τα άτομα με αναπηρία έχουν ανάγκη την κατανόηση και υποστήριξη όλων.

Δεν έχουν ανάγκη τη λύπηση κανενός.

Ο σεβασμός τους και η συμπερίληψή τους σε κάθε  κοινωνικό θεσμό, πρακτική και περίσταση είναι πράξεις που αποδεικνύουν το επίπεδο του πολιτισμού των κοινωνιών στις οποίες αυτά τα άτομα εντάσσονται.

Υποστηριζόμενο από blogs.sch.gr & Θέμα βασισμένο στο Lovecraft από τον Anders Norén