ΔΕΥΤΕΡΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΣΕ ETWINNING ΕΡΓΟ

Το σχολείο μας συμμετέχει σε δεύτερο eTwinning έργο σε εθνικό επίπεδο με τίτλο: “Με τους Διατροφούληδες παρέα, νόστιμα, υγιεινά κι ωραία”. Το σχολείο μας είναι ο ιδρυτής του συγκεκριμένου έργου, παίρνουν μέρος η Α΄και η Στ΄τάξεις με την καθοδήγηση της Διευθύντριας Θωμαής Σίσκου και τις δασκάλες Χριστίνας Λιούπα και Ζωής Θεοφανοπούλου. Στο έργο συμμετέχουν τέσσερα σχολεία από την Ελλάδα και περίπου 13 εκπαιδευτικοί. Το έργο έχει σχέση με τη διατροφή και θέλει να κατανοήσουν οι μαθητές τον σημαντικό ρόλο των υγιεινών τροφών στη ζωή του ανθρώπου. Θα προσπαθήσουμε να αναγνωρίσουμε τις υγιεινές και τις ανθυγιεινές τροφές και να παρουσιάσουμε ποιες θεωρούμε τις πιο υγιεινές τροφές για τον ανθρώπινο οργανισμό. Να κατανοήσουν και να υιοθετήσουν τα παιδιά υγιεινό τρόπο ζωής και διατροφικές συνήθειες. Το έργο είναι αποτέλεσμα της ενασχόλησής μας με το μάθημα των εργαστηρίων δεξιοτήτων και την αντίστοιχη θεματική ενότητα.