Πρωινό Δευτέρας, 3η μέρα του Ιούνη, στο έμπα του καλοκαιριού. Οι μαθητές των τριών μεγάλων τάξεων , με τη συνοδεία εκπαιδευτικών, μετέβησαν στον λόφο “Καστρί”, στις βόρειες παρυφές του χωριού. Εκεί στο πλαίσιο του προγράμματος “Μαθαίνω για τα δάση” έπαιξαν το παιχνίδι του κρυμμένου θησαυρού, αναβιώνοντας έναν παλιό τοπικό θρύλο, εμπλουτισμένου με μυθοπλαστικά στοιχεία!!! Ο χώρος ιερός και συνάμα ιστορικός: εκεί βρίσκεται το ξωκλήσι της Αγίας Παρασκευής καθώς και η ακρόπολη-κάστρο της ομηρικής Ηλώνης… Οι μαθητές χωρισμένοι σε μικτές ομάδες, πέρασαν από διάφορες δοκιμασίες (αινίγματα, παζλ, σταυρόλεξα,,, ) μέχρι να καταλήξουν στον θησαυρό που ήταν το αραχνοΰφαντο μαντήλι της νεράιδας (τζίντα) του θρύλου. Οι μαθητές παίζοντας κατανόησαν τις έννοιες χλωρίδα, πανίδα, ανακύκλωση και ήρθαν κοντά στο περιβαλλοντικό πρόβλημα των δασικών πυρκαγιών. Επιπρόσθετα, στο τέλος της δράσης έκαναν δενδροφύτευση στο παρακείμενο αλσύλλιο, δείχνοντας έτσι την ευαισθησία τους για την προστασία των δασών και του περιβάλλοντος.
![447510701 339560188958475 1455317033456333410 n](https://blogs.sch.gr/dimargyrlar/files/2024/06/447510701_339560188958475_1455317033456333410_n-300x169.jpg?x75035)