ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΣΕ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗΣ ΜΠΑΤΑΡΙΩΝ

Το σχολείο μας σε συνεργασία με το Νηπιαγωγείο Αργυροπουλίου παίρνει μέρος στον 1ο Πανελλήνιο σχολικό διαγωνισμό ανακύκλωσης μπαταριών. Οι Μεγάλοι-μικροί κυνηγοί είναι μια δράση ευαισθητοποίησης των μαθητών απέναντι στην ανακύκλωση μπαταριών. Στόχο έχει τη συστηματική επιμόρφωση των παιδιών με διαδραστικό τρόπο, ώστε να τα καθοδηγήσει στην ευσυνείδητη συλλογή χρησιμοποιημένων μπαταριών στους κάδους ΑΦΗΣ. Στη δράση αυτή μπορεί να συμμετέχει όλη η οικογένεια, συγκεντρώνοντας σε ειδικό σημείο στο σπίτι όλες τις χρησιμοποιημένες μπαταρίες, προτού αυτές καταλήξουν στον Κάδο ΑΦΗΣ του σχολείου. Τις μπαταρίες τις συγκεντρώνουμε στις στήλες ενέργειας, οι οποίες είναι δοχεία που μέσα τους κρατάνε κλεισμένη την ενέργεια. Μπορεί να τις ξέρεις και σαν μπαταρίες. Είναι Κύλινδροι, Τετράγωνα, ακόμα και Κουμπιά! Αυτές κυνηγάς. Μεγάλες και μικρές. Περιμένεις να αδειάσουν, τις μαζεύεις και τις πας για ανακύκλωση στον κάδο ΑΦΗΣ του σχολείου μας.Στο τέλος της δράσης υπάρχουν δύο θησαυροί: α)ένα καθαρό και υγιές περιβάλλον και β)μεγάλα έπαθλα για σχολεία που θα βγουν πρώτα στην κατηγορία τους.

heroes 1