“Μεζεδάκια τοπικής ιστορίας:Μια σχολική δράση για τα 200 χρόνια από την επανάσταση”

Το σχολείο μας παίρνει μέρος και σε ένα δεύτερο έργο etwinning με τίτλο: ” Μεζεδάκια τοπικής ιστορίας:Μια σχολική δράση για τα 200 χρόνια από την επανάσταση”. Στο συγκεκριμένο έργο παίρνουν μέρος τα δημοτικά σχολεία του Δήμου Τυρνάβου με σκοπό να δημιουργηθεί ένα δίκτυο συνεργασίας τους με θέμα την τοπική ιστορία για τον εορτασμό των 2οο χρόνων από την ελληνική επανάσταση του 1821. Τα συνεργαζόμενα σχολεία είναι: 1ο Δ.Σ.Τυρνάβου, 2ο Δ.Σ.Τυρνάβου, 4ο Δ.Σ.Τυρνάβου, 5ο Δ.Σ.Τυρνάβου, 1ο Δ.Σ.Αμπελώνα, 2ο Δ.Σ.Αμπελώνα, Δ.Σ.Αργυροπουλίου.

Το παρόν έργο δημιουργήθηκε με τη σύμπραξη σχολείων του Δήμου Τυρνάβου. Με σημείο αναφοράς τα 200 χρόνια από την επανάσταση του 1821, ερευνάται η τοπική ιστορία της περιοχής του Τυρνάβου από την περίοδο της τουρκοκρατίας ως τα νεότερα χρόνια. Κάθε σχολείο εταίρος θα ασχοληθεί με διαφορετικές θεματικές-άξονες που εντάσσονται στην τοπική ιστορία.

Οι εργασίες μας είναι οι παρακάτω:

book title
Διαβάστε το βιβλίο στο StoryJumper