Μια ορχήστρα στο σχολείο μας!!!!

Συγγραφέας: Δημοτικό Σχολείο Αμπελειών | Κατηγορία ανακοινώσεις, εκδηλώσεις σχολείου, σχολικές δραστηριότητες | , στις 20-12-2022

Την Παρασκευή 16-12-2022 επισκέφτηκε το σχολείο μας ο Μαέστρος , κος Παυλίδης Αριστείδης, γονέας μαθήτριας της β’ τάξης του σχολείου μας μαζί με πέντε μουσικούς της Φιλαρμονικής μπάντας Γιαννιτσών παίζοντας με τα τρομπόνια, τα κόρνα , τις τρομπέτες, τα φλάουτα, τα κλαρίνα και τα τύμπανα χριστουγεννιάτικα τραγούδια. Μίλησαν στα παιδιά για τις ορχήστρες, τα μουσικά όργανα, τις μουσικές σπουδές, το επάγγελμα του μουσικού, έδειξαν παρουσιάσεις, απάντησαν σε απορίες, έβαλαν τα παιδιά να παίξουν τα όργανα και τα παιδιά εντυπωσιάστηκαν πολύ από το μέγεθος αλλά και τους μπάσους και δυνατούς ήχους που δημιούργησαν παίζοντάς τα!!! Ευχαριστούμε πολύ όλους τους υπέροχους μουσικούς!!!!

p n j f g l 1 s