Μέχρι το 1903 το σχολείο στεγάζεται σε σπίτι που ανήκει στο Δήμο Αιδηψού, όπου ανήκει μέχρι σήμερα και το χωριό Άγιος. Το 1903 με δαπάνη του ευεργέτη Ανδρέα Συγγρού χτίζεται το σχολείο Αγίου. Το 1933 με δαπάνη της κοινότητας Αγίου και με κρατική αρωγή προστίθεται μία ακόμη αίθουσα. Το σχολικό έτος 2019-2020 ξεκινά έργο ανέγερσης νέων αιθουσών παραδοτέες το 2021.

Από το 1899 λειτουργεί στον Άγιο σχολείο θηλέων το οποίο και συγχωνεύεται το 1930 με το σχολείο αρρένων.

Το 1893 στο σχολείο φοιτούν 58 μαθητές με έναν δευτεροβάθμιο δημοδιδάσκαλο. Στην πάροδο των ετών που ακολουθούν το σχολείο υποβιβάζεται και αναβαθμίζεται οργανικά πολλές φορές φτάνοντας το σχολικό έτος 2011-2012 να λειτουργεί ως 6/θέσιο.  Σήμερα στο σχολείο μας που λειτουργεί ως 3/θέσιο με ολοήμερο τμήμα, φοιτούν 37 μαθητές/μαθήτριες και υπηρετούν 4 μόνιμοι εκπαιδευτικοί.

Το Δημοτικό Σχολείο Αγίου μαζί με το Λαογραφικό Μουσείο του χωριού αποτελούν το σημαντικότερο χώρο πνευματικής ανάπτυξης και διαπαιδαγώγησης στην περιοχή μας.

Το σχολείο μας δίνει ιδιαίτερη σημασία στην Αγωγή των μαθητών και μαθητριών μας γι’ αυτό και η ευγένεια, η ευαισθησία, ο αυτοσεβασμός, ο αλληλοσεβασμός, η ειλικρίνεια, η αλληλεγγύη, η αξιοπρέπεια και η αυτοκυριαρχία είναι αξίες που καθημερινά επιδιώκουμε να υπηρετούμε εκπαιδευτικοί, μαθητές/τριες, γονείς.