Orange Bordered Art Workstation Photo Collage 9

Το Ειδικό Δημοτικό Σχολείο Φηρών Θήρας συμμετείχε με ιδιαίτερη τιμή στις εορταστικές εκδηλώσεις του Δήμου Θήρας  ανήμερα της εθνικής επετείου της 25ης Μαρτίου 1821. Οι μαθητές μας συμμετείχαν κατά την δοξολογία στον Ιερό Μητροπολιτικό Ναό της Υπαπαντής του Κυρίου στα Φηρά. Στη συνέχεια, οι μαθητές μας κατέθεσαν στεφάνι στο Μνημείο Ηρώων στην Πλατεία Σαρπάκη. Και αυτή τη φορά το σχολείο μας με την αντιπροσωπευτική ομάδα των μαθητών/τριών και την συνοδεία του Εκπαιδευτικού Προσωπικού του σχολείου ηγήθηκε της μαθητικής παρέλασης στην πρωτεύουσα του νησιού. Θερμά συγχαρητήρια σε όλη την ομάδα των μαθητών/τριών  που εκπροσώπησε επάξια όλο το μαθητικό δυναμικό του Ειδικού Δημοτικού Σχολείου Φηρών Θήρας καθώς επίσης στους Εκπαιδευτικούς του σχολείου μας που με την θετική τους συμπαράσταση συνόδευσαν τους μαθητές/τριές μας.

Χρόνια πολλά σε όλους!!!

“Σβήνουν δυο νύχτες και δυο αυγές προβάλλουν στον αγέρα.

Δυο λευτεριές που σμίγουνε μέσα στην ίδια μέρα.

Δυο λευτεριές ματόβρεχτες, παιδιά μεγάλου κόπου,

η λευτεριά του Έλληνα και η λευτεριά του ανθρώπου.”

~ Κωστής Παλαμάς