Εικόνα κεφαλίδας Ειδικό Δημοτικό Σχολείο Φηρών Θήρας

Ημέρα: 6 Μαρτίου 2023

6η Μαρτίου Πανελλήνια Ημέρα κατά της Βίας στο σχολείο

Η 6η Μαρτίου έχει καθιερωθεί ως Πανελλήνια Ημέρα κατά της Βίας στο σχολείο. Η ημέρα αυτή αποτελεί μια αφορμή για εκπαιδευτικούς, μαθητές/τριες και γονείς των σχολείων όλης της χώρας να ανταλλάξουν σκέψεις, πληροφορίες και ιδέες και να ενεργοποιηθούν δράσεις ευαισθητοποίησης για την πρόληψη και αντιμετώπιση της σχολικής βίας και εκφοβισμού που εκδηλώνεται μεταξύ και εναντίον των μαθητών/τριών. Στόχος είναι να περιοριστεί το φαινόμενο της βίας στη ζωή των ανηλίκων και να αποτραπούν οι αρνητικές συνέπειες στις διαπροσωπικές τους σχέσεις.
6 3 2023
Με αφορμή λοιπόν την Ημέρα κατά της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού οι μαθητές και οι μαθήτριες του 4ου Τμήματος με εκπαιδευτικό τον κ. Θανάση Βαλασίδη και την υποστήριξη της κ. Νατάσας Μήτσου (Κοινωνικής Λειτουργού), της κ. Γιώτας Χατζή (Ψυχολόγου) και της κ. Ειρήνης Παπαδοπούλου ( Ειδικού Βοηθητικού Προσωπικού) παρακολούθησαν το παραμύθι «τα χέρια δεν χτυπάνε , τα χέρια αγαπάνε» . Κάνοντας αναφορά στη σωματική βία συζήτησαν  προσωπικές εμπειρίες στο σχολείο και οι μαθητές/τριες ανέφεραν παραδείγματα βίαιης συμπεριφοράς και εκφοβισμού . Στη συνέχεια έγινε συζήτηση για την λεκτική βία και σκέφτηκαν όλοι μαζί στην ομάδα λέξεις που τους  πληγώνουν και λέξεις που τους κάνουν να αισθάνονται όμορφα. Αφού έγραψαν τις λέξεις σε χαρτάκια τις κόλλησαν στα αντίστοιχα πουγκάκια και τις διάβασαν δυνατά . Το επόμενο βήμα είναι η ανάρτηση τους στην τάξη ώστε να θυμίζουν σε όλους να είναι ευγενικοί και να αποφεύγουν να χρησιμοποιούν τις λέξεις που πληγώνουν.
6 3 2023 β
Επίσης, στην τάξη της Φυσικοθεραπείας ο κ. Νίκος Δημητριάδης οργάνωσε εκπαιδευτικές και κινητικές δραστηριότητες για τους μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας με θέμα την Πανελλήνια ημέρα κατά της Βίας στο σχολείο.

Φτιάχνοντας τα μαρτάκια της άνοιξης

.png

Η ημέρα που ο Θεός δημιούργησε την ελπίδα ήταν πιθανότατα η ίδια ημέρα που δημιούργησε την άνοιξη.
~Bernard Williams, 1929-2003, Βρετανός φιλόσοφος

Υποστηριζόμενο από blogs.sch.gr & Θέμα βασισμένο στο Lovecraft από τον Anders Norén