Δημοσιεύθηκε στην ERASMUS 2020-2022

Επίσκεψη στην αρχαία Ολυμπία

Σε συνέχεια της επίσκεψης των Γάλλων φίλων μας και συνεργατών στο πρόγραμμα Erasmus με τίτλο “EVROPI” οι μαθητές των Ε’ και ΣΤ’ τάξεων του σχολείου μας που συμμετέχουν στο πρόγραμμα με τους αντίστοιχους εκπαιδευτικούς των δύο τάξεων και τον διευθυντή του σχολείου και φυσικά τους Γάλλους μαθητές και εκπαιδευτικούς επισκεφτήκαμε τον ιερό χώρο της αρχαίας Ολυμπίας. Οι μαθητές και των δύο χωρών ξεναγήθηκαν στα μνημεία του αρχαιολογικού χώρου, στους χώρους όπου πραγματοποιούνταν οι αρχαίοι ολυμπιακοί αγώνες και φυσικά είχαν την ευκαιρία και οι ίδιοι να αγωνιστούν στο αγώνισμα του δρόμου του ενός σταδίου όπως και οι αρχαίοι αθλητές. Κατόπιν, ξεναγήθηκαν στο αρχαιολογικό μουσείο όπου θαύμασαν τα ξεχωριστά εκθέματα.

Στο τέλος της εκδρομής αποχαιρετίσαμε τους Γάλλους φίλους μας και ανανεώσαμε το ραντεβού μας για την επόμενη εβδομάδα στο δικό τους σχολείο στη …Γαλλία!

IMG 20220504 114308 IMG 20220504 114608 IMG 20220504 112734