ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ ΚΑΙ ΕΥΑΙΣΘΗΤΟΠΟΙΗΣΗΣ

Τη Δευτέρα 8 Απριλίου 2024 υλοποιήθηκαν στο σχολείο μας δράσεις ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης του μαθητικού πληθυσμού του σχολείου μας. Συγκεκριμένα οι μαθητές και οι μαθήτριες των τάξεων Α’, Β’, Γ’ και Δ’ παρακολούθησαν εκπαιδευτικό πρόγραμμα με θέμα τη «Διατροφική Αγωγή», που παρουσιάστηκε από την κ. Κατσικαρέλη Ευανθία, παιδίατρο. Ενώ οι τάξεις Ε’ και ΣΤ’ ενημερώθηκαν για τις «Ασφαλείς διαδρομές από και προς το σχολείο», από την Επισκέπτρια Υγείας, κ. Τριάντη Φωτεινή. Οι παρεμβάσεις σχεδιάστηκαν και υλοποιήθηκαν από το ΤΟ.ΜΥ. Αγίου Αλεξίου Πατρών.

ΤΑ ΕΥΕΛΙΚΤΑ ΚΑΠΑΚΙΑ

Το σχολείο μας συμμετέχει στη δράση «Τα Ευέλικτα Καπάκια» που σχεδιάζεται και συντονίζεται από το Τμήμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης των Διευθύνσεων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης  Αχαΐας για τα σχολεία της. Αφορά στη συλλογή πλαστικών πωμάτων, προκειμένου μέσω της διάθεσής τους να ενισχυθούν τα ειδικά Σχολεία του Νομού Αχαΐας σε υλικοτεχνικό εξοπλισμό και εκπαιδευτικό υλικό, ανάλογα με τις ανάγκες που τα ίδια τα σχολεία έχουν υποδείξει.

Στο σχολείο μας έχει τοποθετηθεί σχετικός κάδος και έχει ήδη ξεκινήσει η περισυλλογή.

Συμμετέχουμε ενεργά με το σχολείο μας!

Βοηθάμε εθελοντικά όσους μας χρειάζονται!

Προστατεύουμε το περιβάλλον!

ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ ΗΛΕΚΤΡΙΚΩΝ ΚΑΙ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΩΝ ΣΥΣΚΕΥΩΝ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

Τις επόμενες ημέρες μπορείτε να παραδώσετε για ανακύκλωση παλιό και άχρηστο ηλεκτρικό και ηλεκτρονικό εξοπλισμό, (μικροσυσκευές), στους ειδικούς κάδους που τοποθέτησε ο Δήμος Πατρέων στο σχολείο μας.

Ανακυκλώνοντας συνεισφέρουμε στο περιβάλλον, την οικονομία, αλλά και τον πολιτισμό, σεβόμενοι το δικαίωμα στην υγεία, την καθαριότητα και την αισθητική του περιβάλλοντος.

Ανακυκλώνοντας άχρηστες ηλεκτρικές και ηλεκτρονικές συσκευές περιορίζουμε την εξάντληση φυσικών πόρων και μειώνουμε τον όγκο των σκουπιδιών, συνεπώς και την ανάγκη για νέους ΧΥΤΑ.

ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΜΕΤΕΩΡΙΤΩΝ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

Την Παρασκευή 29 Μαρτίου 2024 τα Δημοτικά Σχολεία Αραχωβιτίκων και Ψαθόπυργου επισκέφτηκαν το σχολείο μας προκειμένου να παρακολουθήσουμε από κοινού την έκθεση του Ελληνικού Μουσείου Μετεωριτών. Οι μαθητές και οι μαθήτριες ενημερώθηκαν μέσα από παρουσιάσεις και διαδραστικά παιχνίδια για τους μετεωρίτες και στη συνέχεια είχαν την ευκαιρία να εξερευνήσουν στο μικροσκόπιο αλλά και να αγγίξουν τμήματά τους.

Η δράση ολοκληρώθηκε με την υλοποίηση ομαδικών παιχνιδιών στον προαύλιο χώρο του σχολείου μας.

Εθνική γιορτή 25ης Μαρτίου

Την Παρασκευή 22 Μαρτίου 2024 οι μαθητές και οι μαθήτριες των Ε’ και Στ’ τάξεων του Δημοτικού μας σχολείου παρουσίασαν μια όμορφη και συγκινητική γιορτή τιμώντας τους ήρωες και τις ηρωίδες της ελληνικής επανάστασης του 1821 μέσα από τραγούδια, ποιήματα, χορό και μια ιστορική αναδρομή στα γεγονότα εκείνης της εποχής τονίζοντας τις αξίες της ελευθερίας και της αυταπάρνησης!!!

Η ΚΥΡΑ ΣΑΡΑΚΟΣΤΗ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΗΣ Α’ ΚΑΙ ΤΗΣ ΣΤ’ ΤΑΞΗΣ

Την Κυρά Σαρακοστή

που είναι έθιμο παλιό

οι γιαγιάδες μας τη φτιάχναν

με αλεύρι και νερό.

Για στολίδι της φορούσαν στο κεφάλι της σταυρό

και το στόμα της ξεχνούσαν

γιατί νήστευε καιρό.

Και μετρούσαν τις ημέρες με τα πόδια της τα εφτά

κόβαν ένα τη βδομάδα, μέχρι να ‘ρθει η Πασχαλιά!!!

ΚΑΛΗ ΣΑΡΑΚΟΣΤΗ!

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΚΑΡΝΑΒΑΛΙΚΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΠΑΤΡΕΩΝ

Στο πλαίσιο των εκπαιδευτικών προγραμμάτων της ΚΕΔΗΠ-Καρναβάλι Πάτρας που πραγματοποιούνται με τη συνεργασία της Διεύθυνσης της Α/θμιας Εκπαίδευσης Αχαΐας, οι μαθητές/τριες όλων των τάξεων του σχολείου μας την Παρασκευή 8 Μαρτίου 2024 συμμετείχαν στο εκπαιδευτικό εργαστήριο κατασκευής μασκαράτας. Αρχικά ενημερώθηκαν για την ιστορία του πατρινού καρναβαλιού με την παρουσίαση σχετικού βίντεο και στη συνέχεια κατασκεύασαν τη δική τους μασκαράτα με ανακυκλώσιμα υλικά.

Screenshot 3 2 Screenshot 2 2
Screenshot 4 1 Screenshot 1 1

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΗΜΕΡΑ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟΥ

Με αφορμή την ημέρα κατά της σχολικής βίας και του σχολικού εκφοβισμού, την Πέμπτη 29 Φεβρουαρίου 2024, πραγματοποιήθηκαν στον χώρο του σχολείου μας σχετικές δράσεις σε συνεργασία με το 19ο Δημοτικό σχολείο Πατρών. Συγκεκριμένα οι μαθητές των Ε’ και ΣΤ’ τάξεων και των δύο σχολείων, αφού ενημερώθηκαν για το φαινόμενο του σχολικού εκφοβισμού από εκπρόσωπο του «Χαμόγελου του Παιδιού», αντάλλαξαν σκέψεις, προβληματισμούς και ιδέες και στη συνέχεια παρουσίασαν τα μηνύματά τους με ομαδικές ζωγραφιές.

Ολοκληρώνοντας τη δράση, οι μαθητές και των δύο σχολείων είχαν την ευκαιρία να αλληλεπιδράσουν  στον προαύλιο χώρο του σχολείου με ομαδικά παιχνίδια, εφαρμόζοντας στην πράξη το μήνυμα κατά της βίας και υπέρ της φιλίας.

Screenshot 1 20240320 204243

Screenshot 6 Screenshot 3 1

Screenshot 7 Screenshot 4

Screenshot 2 1

Δημοσιεύθηκε στην ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ 2023-2024

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΗΝ Α΄ ΤΑΞΗ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧ. ΕΤΟΣ 2024-2025

Οι εγγραφές μαθητών στην Α΄ Δημοτικού για το σχ. έτος 2024-25 θα πραγματοποιηθούν από 1-20 Μαρτίου 2024 για μαθητές/τριες που γεννήθηκαν από 1-1-2018 έως 31-12-2018. Η προσέλευση των γονέων/κηδεμόνων στο σχολείο  θα γίνεται από τις 8:00 έως τις 13:00.

Απαραίτητα δικαιολογητικά:

1. Πιστοποιητικό γέννησης (θα αναζητηθεί από το σχολείο)
  2. Επίδειξη Βιβλιαρίου Υγείας με τα προβλεπόμενα εμβόλια συμπληρωμένα
  3. Ατομικό Δελτίο Υγείας (Α.Δ.Υ.Μ.), συμπληρωμένο από παιδίατρο (το έντυπο θα δοθεί από το σχολείο)
  4. Λογαριασμός ή αντίγραφο ΔΕΗ ή ΟΤΕ ή ΔΕΥΑΠ από τον οποίο προκύπτει η διεύθυνση κατοικίας
  5. Βεβαίωση παρακολούθησης Νηπιαγωγείου
  6. Υπεύθυνη Δήλωση–Ερωτηματολόγιο (θα δοθεί από το σχολείο)

Η Διευθύντρια του σχολείου

Μισαηλίδη Μαρία